Yaptırımlar Rus Yatırımcıların Kriptoya Erişimini Etkilemeyebilir - 2022

Yaptırımlar Rus Yatırımcıların Kriptoya Erişimini Etkilemeyebilir – 2022Kremlin’in Ukrayna’yı işgal etme kararının ardından Rusya’ya yaptırımlar yağarken, basında çıkan haberlerde, ülkenin kripto varlıklarına erişimini sınırlamalarının pek olası olmadığı öne sürüldü. Rus seçkinleri bu tarz şeyleri kısıtlamaları aşmak için kullanabilirken, sıradan Rusların da yabancı platformlarda dijital para ticareti yapmaya devam etmesi muhtemeldir.

Moskova’nın Ukrayna‘ya yönelik askeri saldırısına cevap olarak uygulanan ABD ve AB yaptırımları, Rusya’nın ve seçkinlerinin dolar ve avro ile iş yapma yeteneğini tehdit ediyor. Ancak Bloomberg bir raporda, ülkenin yakın zamanda kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik bir yol seçtiği için cezaların daha az ağırlık taşıyabileceğini belirtti.

Genellikle merkezi olmayan platformlarda muamele gören bitcoin şeklinde dijital para birimleri, kısıtlamaları aşmak için etkili bir araç olabilir. Yatırım yöneticisi Vaneck’te dijital mevcudiyet araştırmalarına başkanlık eden Matthew Sigel’e nazaran, “ne diktatörler ne de insan hakları aktivistleri Bitcoin ağında herhangi bir sansürle karşılaşmayacak.”

Makaleye gore, halihazırda hedef alınan Rus milyarderler, yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimini potansiyel olarak kullanabilirler. Anonim işlemler kanalıyla dijital paralar, onlara mal ve hizmet satın alma ve hatta Rusya Federasyonu dışındaki varlıklara yatırım yapma ve bankalardan kaçınma fırsatları sunabilir. Finansal danışmanlık firması Quantum Economics’in CEO’su Mati Greenspan şunları söylemiş oldu:

Varlıklı bir kişi, yaptırımlar nedeniyle hesaplarının dondurulabileceğinden endişeleniyorsa, bu tür eylemlerden korunmak için varlıklarını Bitcoin’de tutabilir.

Doğrudan para masraf ve gönderme seçeneğinin yanı sıra, kripto sahipleri birden fazla cüzdan vasıtasıyla para aktarabilir ve kısıtlamaları desteklemeyen yargı bölgelerindeki borsaları kullanabilir. Aynısı yaptırım uygulanan ülkelerdeki işletmeler için de geçerlidir. Örneğin İran, benzer nedenlerle uluslararası yerleşimlerde kripto para birimlerinin kullanımına izin vermeyi düşünüyor.

Rus Medyası, Borsaların Rusların Kriptoya Erişimini Engellemediğini Söyledi

Önerilen önlemlerden biri, Rusya’yı küresel bankalararası ödeme sistemi Swift’den kesmek. Amarkets’in analitik departmanı başkanı Artem Deev’e göre, böyle bir hareketin bireysel kripto para kullanıcılarını etkilemesi pek muhtemel değil. RBC Crypto için yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın düzenleyici kararlarının daha büyük bir etkisi olacağı görüşünü dile getirdi.

Başka bir raporda, haber kuruluşu, dijital varlık ticaret platformlarının Rusya’ya yönelik sıkı yaptırımların bir kararı olarak Rus kullanıcılarına engellemeler getirmesinin olası olmadığını söyleyen internasyonal bir kripto borsasının isimsiz bir temsilcisinden alıntı yaptı. 

Kişileri etkilemeyecek, işletmeler için bilhassa ihracatçı ve ithalatçılar için negatif olacaktır.

Advocate Premium hukuk firmasında avukat olan Tatiana Kosykh:

“Kripto borsaları merkezi olmayan kuruluşlardır, bundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin yaptırım gerekliliklerine uymuyorlar” dedi.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,087.78 0.21%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,313.50 0.33%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.468816 6.7%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.444901 2.76%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.84 2.02%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061018 3.38%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.30 2.17%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.20 1.03%