Visa ve Mastercard, Rus bankalarını ağlarından engelliyor - 2022

Visa ve Mastercard, Rus bankalarını ağlarından engelliyor – 2022Ödeme ve kredi kartı devleri Visa ve Mastercard, Ukrayna’yı işgalinden sonra Rusya’yı hedef alan yaptırımlara yanıt olarak finansal kurumları ağlarından engelledi.

Geçen hafta Rusya, Ukrayna’ya eşi görülmemiş bir işgal başlattı ve ABD’yi ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri Moskova’yı küresel finansal sistemden kesmeyi amaçlayan birçok yaptırım uygulamaya zorladı.

Pazartesi günü Mastercard, şirketleri yada kişileri isimlendirmeden ödeme ağından “birden fazla finansal kurumu engellediğini” söyledi. 

Şirket açıklamalarında:

“Gelişirken uyumluluk yükümlülüklerimize tam olarak uymak için gelecek günlerde düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Visa, bugün “geçerli yaptırımlara uyulmasını sağlamak için hemen harekete geçtiğini ve uygulanabilecek ek yaptırımlara uymaya hazır bulunduğunu” söyleyerek yaptırım listesindekileri de engelledi.

Visa ve Mastercard ayrıca Ukrayna için insani yardım fonları için 2 milyon dolar taahhüt etti. ABD, Kanada ve Avrupalı ​​müttefiklerin Cumartesi günü önemli Rus bankalarını bankalararası mesajlaşma sistemi SWIFT’den kaldırmayı kabul etmesinden sonra geldi. Bu, Rus bankalarının sınırlarının ötesindeki bankalarla emin bir şekilde yazışma kuramayacakları anlamına geliyor.

Geniş kapsamlı yaptırımlar, Rus rublesinin değerinde bir düşüşe neden oldu. Rusya’da da vatandaşlar ATM’lerden para çekmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Bu arada, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, büyük kripto para borsalarını Rus kullanıcılarının adreslerini engellemeye çağırdı.

Bitcoin ve öteki dijital para birimleri kripto para birimleri bir merkez bankası şeklinde tek bir kuruluşa ilişik olmadığı yada test edilmediği için Rusların potansiyel olarak yaptırımları aşma ve paralarını ülkeden çıkarmanın bir yolu olabilir. Dünyanın en büyük borsası Binance, yaptırım uygulanan Rus bireylerin hesaplarını bloke edeceğini, ancak tüm Rus kullanıcılarının hesaplarını “tek taraflı olarak” dondurmayacağını vurguladı.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,901.13 0.22%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,305.71 1.05%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493068 2.34%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.448903 1.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.63 2.68%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061897 1.33%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.39 1.7%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.12 1.18%