Visa, Mastercard ve PayPal, Rusya’daki Hizmetlerini Durdurdu! - 2022

Visa, Mastercard ve PayPal, Rusya’daki Hizmetlerini Durdurdu! – 2022Visa, Mastercard ve PayPal, Rusya’nın saldırganlığını gerekçe göstererek ülkedeki hizmetlerini askıya aldı.

Dünyanın kabul edilen ödeme sistemlerinden Visa ve Mastercard ve PayPal, Rusya’nın saldırganlığını gerekçe göstererek ülkedeki hizmetlerini askıya aldı. Şirketler Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin idame eden Ukrayna işgalini gerekçe göstererek Visa, Mastercard ve PayPal‘ın Rusya’daki operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.

PayPal

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı Dan Schulman yapmış olduğu açıklamada, “Mevcut koşullar altında, Rusya’daki PayPal hizmetlerini askıya alıyoruz.” Dedi. Şirketin, “Rusya’nın Ukrayna’daki şiddetli askeri saldırısını kınamada uluslararası topluluğun yanında olduğunu” da laflarına ekledi.

Bir şirket sözcüsü, PayPal’ın “bir süre için hesap bakiyelerinin geçerli yasalar ve düzenlemelere uygun olarak dağıtılmasını sağlayarak” para çekme işlemlerini destekleyeceğini söyledi. Yalnızca Rusya’daki kullanıcılar tarafınca sınır ötesi işlemlere izin veren PayPal, Çarşamba günü ülkede yeni kullanıcı kabul etmeyi bıraktı.

Ukraynalı hükümet yetkilileri PayPal’ı Rusya’dan ayrılmaya ve para toplama konusunda onlara yardım etmeye çağırmıştı. PayPal Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “İşgalin başlangıcından bu yana, Ukrayna’daki müdahale çabalarını destekleyen hayır kurumları için 150 milyon doların üzerinde yardım toplanmasına yardımcı olduk. Bu, bu kadar kısa bir müddette gördüğümüz en büyük çabalardan biri” dedi. PayPal’ın Rusya’da askıya alınması, para geçirme aracı Xoom için de geçerlidir. Rivals Wise ve Remitly daha önce Rusya’daki bazı hizmetleri askıya almıştı. 

Visa

Visa, Rusya’daki işlemleri tatil etmek için çalışmaya başlamış olacak. Ancak bir basın açıklamasına bakılırsa birkaç gün sürecek. Mastercard, Şubat ayı nihayetinde Ukrayna’ya askeri güç gönderen Rusya’daki bütün ağ hizmetlerini askıya alacağını söylemiş oldu.

Visa’nın küresel ticarete atfedilen açıklamasında, “Tamamlandığında, Rusya’da verilen Visa kartlarıyla başlatılan bütün işlemler artık ülke haricinde çalışmayacak. Rusya dışındaki finans kuruluşları tarafından verilen Visa kartları da artık Rusya Federasyonu içinde çalışmayacak.

Basın açıklamasında Visa Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Al Kelly, “Rusya’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgali ve tanık olduğumuz kabul edilemez vakalar sonrasında firmanın harekete geçmek zorunda kaldığını” söylemiş oldu. 

“Bunun değerli meslektaşlarımız üstünde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz. Rusya’da hizmet verdiğimiz müşteriler, ortaklar ve kart sahipleri… Bu harp ve sulh ve istikrara yönelik süregelen tehdit, değerlerimiz doğrultusunda cevap vermemizi gerektiriyor.”

Mastercard

Benzer şekilde Mastercard, birtakım Rus finans kurumlarını bloke etmenin yanı sıra, Rus bankaları tarafından verilen bütün kartlara desteği sonlandıracağını ve Rusya dışında verilen sadece “Rus tüccarları yada ATM’lerinde” kullanılan kartlardan meydana getirilen işlemleri bloke edeceğini söylemiş oldu.

Şirketler, Rusya’nın işgali nedeniyle Rusya’daki faaliyetlerini askıya alma konusunda halkoyu baskısı altında. Kripto şirketleri, başka yerlerdeki Ukraynalı yetkililerin ve milletvekillerinin ricalarına rağmen, tüm Rus sakinlerini tek taraflı olarak engelleme çağrılarına genel olarak direndi.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,736.35 1.44%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,286.02 2.97%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.470008 3.3%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.439759 3.42%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.13 4.71%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.060566 3.97%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 3.36%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.71 2.4%