Uber gelecekte Bitcoin ile Ödeme Kabul Edebileceğini Açıkladı. - 2022

Uber gelecekte Bitcoin ile Ödeme Kabul Edebileceğini Açıkladı. – 2022Dünyanın en büyük araç çağırma şirketi olan Uber, firmanın gelecekte Bitcoin ödemelerini kabul etmeye aleni bulunduğunu doğruladı. Ama bu eğilimin Bitcoin’in daha çevreci şartlarda üretilmesine bağlı bulunduğunu da eklediler.

Şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi, Bloomberg’de Cuma günü yapmış olduğu bir röportajda, kripto hakkındaki etken olarak tartışmalara katıldıklarını ve onlar için vakit ulaştığında “mutlaka” Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacaklarını belirtti.

Bloomberg’den Emily Chang ve Guy Johnson’a “Sürekli sohbet ediyoruz. Bence şu anda Bitcoin ve diğer birtakım kriptolarla gördüğümüz şey, bir değer deposu olarak fazlaca değerli oldukları.” dedi.

Ancak Khosrowshahi, Bitcoin’in karbon ayak iziyle alakalı endişelerini dile getirerek, Uber’in madencilik mekanizmasının daha yeşil olduğuna ikna olana kadar kripto para birimini bir ödeme seçeneği olarak kabul etmeyeceğini belirtti.

“Değişim mekanizması pahalı, muhit için iyi değil. Değişim mekanizması daha ucuz hale geldikçe, daha çevre dostu hale geldikçe, bizim kriptoya biraz daha eğildiğimizi göreceksiniz.”


Çevre dostu çözümler üretilmesi mevzusuna Başka bir oldukca dev firma çoğunlukla dikkat çekiyor.

Uber, 2040 yılına kadar tamamen elektrikli, sıfır emisyonlu yolculuklar yapmaya emin kalırken, iklim değişikliğiyle savaşım hedefi birinci öncelik olmaya devam ediyor. Tesla gibi diğer firmalar de Bitcoin ödemelerini kabul etme isteklerini rafa kaldırdılar ve Elon Musk, kripto para birimini çalıştırmanın yüksek maliyeti ve çevresel etkileri ile alakalı endişelerini dile getirdi.

Ancak Elon, Haziran 2021’de, madenciler tarafınca makul (%50) pak enerji kullanımının onaylanması durumunda Tesla’nın gelecekte Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayacağını ima etmişti. Ancak firma, Bitcoin üreticilerinin toplam elektriğinin %56’sını sürdürülebilir yada yenilenebilir kaynaklarla halihazırda kullanmasına karşın henüz ödemeleri kabul etmiyor.

Bununla birlikte, Uber’in CEO’su, Bitcoin’in mevcut zorlukların vakit arasında aşılacağı konusunda iyimser, sadece o zamana kadar ancak bekleyeceklerini dile getirdiler.

“Yani mutlaka izliyoruz ve ‘Uber gelecekte kriptoyu kabul edecek mi?’ diye sorarsanız, mutlaka bir noktada. Bu doğru nokta değil, ama yapacağız” diye devam etti.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Yoyodex’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,974.60 2.18%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,353.55 2.16%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486464 2.1%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.427794 2.16%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.45 2.92%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063388 3.01%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.97%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.29 2.96%