TikTok, Yeni Özelliği ile Twitter’ı Takip Ediyor - 2022

TikTok, Yeni Özelliği ile Twitter’ı Takip Ediyor – 2022Daha geniş bir devlet medya politikasının parçası olarak TikTok, ‘birtakım’ devlet kontrollü medya kuruluşlarına etiket eklemeyi planlıyor.

Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik işgalinden sonrasında büyük firmalardan yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Facebook ve YouTube gibi şirketlerin Rusya’daki reklam gelirlerini engellemesinin ardından bir öteki hamle de TikTok’tan geldi. 

Cuma günü paylaşılan resmi bir blog gönderisine nazaran, şirket yanıltıcı haberleri engellemek için doğru olmayan içerikleri ve canlı yayınları tespit edip, bunlarla alakalı harekete geçmek istediğini belirtti. Şirket, artık videoların altında içeriğin devlet destekli olduğunu belirten etiketlerin yer alacağını altını çizdi.

Yeni Özellik Geliyor

Ayrıca TikTok, yeni devlet medya politikasını uygulamaya başlıyor. Devlet kontrolündeki “birtakım” medya kuruluşlarından gelen videolara etiket koymaya başlayacağını duyurdu. Şirketten bir haber gönderisine gore, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle politikayı uygulama planlarını hızlandırıyor. Şirket, geçen sene siyaset üzerinde çalışmaya başladığını söylemiş oldu.  Gönderiye bakılırsa, kullanıcılar etiketlerin önümüzdeki birkaç gün içinde görebilir.

Bir TikTok sözcüsü, etiketlerin bazı Rus devlet medya hesaplarına uygulanacağını söyledi. Ancak hangi kuruluşlar veya kaç tanesi olduğunu belirtmedi. Şuanlık en az bir Rus devlet kontrolündeki şirket olan RT’nin (Russia Today) TikTok’ta doğrulanmış bir hesabı bulunduğunu doğruladı.  Sözcü ek olarak etiketlerin piyasaya sürüldükten sonrasında “küresel olarak” görüneceğini söyledi. Bu büyüme ile birçok asılsız haber yayan kaynaklar engellenebilecek.

TikTok, YouTube ve Twitter’ı takip ediyor

Youtube ve Twitter gibi Platformlar bir süredir devlet medya etikerlerine haiz. Pek fazlaca sosyal medya platformu bir süredir benzer etiketleri kullanıyor. YouTube bunları 2018’de ekledi. Twitter ve Facebook ise bu tarz şeyleri 2020’de uygulamaya başladı. Mesela, RT’nin resmi YouTube kanalındaki videolarda “RT gösterim kuruluşuna, tümüyle Rusya tarafınca fon sağlanmaktadır” cümlesi yer ediniyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin peşinden, birçok platform RT ve Sputnik şeklinde Rus devlet kontrolündeki medyadan gelen içeriğe karşı harekete geçti. Reddit, satış noktalarına bağlantıları yasakladı. Facebook ve YouTube içeriklerini Avrupa’da engelledi. Bir dizi başka şirket, hikayelerine muhtelif şekillerde ulaşılmasını zorlaştırdı.

Buna karşılık Rus hükümeti, “Rus medyasına ve malumat kaynaklarına karşı ayrımcılığa” atıfta bulunarak Facebook’u sınırlarında engelleyeceğini açıkladı.  Ülkenin iletişim ajansı ek olarak TikTok’tan bir devlet haber ajansından bazı haberlerin neden kaldırıldığına dair cevaplar istemişti.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,023.00 1.42%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,355.83 1.23%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486363 1.52%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428307 1.63%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.55 2.15%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063414 2.42%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.46%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.43 2.43%