Teknoloji endüstrisi Rusya’nın Ukrayna işgaline iyi mi reaksiyon veriyor? - 2022

Teknoloji endüstrisi Rusya’nın Ukrayna işgaline iyi mi reaksiyon veriyor? – 2022Teknoloji firmalarının taarruz sonrası tesirleri ve yorumlarını sizlerle buluşturacağız.

4 Şubat’ta Rusya, komşu ülke Ukrayna’yı işgal etmeye başladı.

Saldırı, Ukrayna devlet dairelerini internet trafiği ve veri silen kötü amaçlı yazılımlarla hedef alan siber saldırılarla başladı. Ve arkasından kara, deniz ve hava saldırıları izledi. 

İstilanın tesirleri, şüphesiz, yalnızca yüzlerce startup ve daha büyük teknoloji firmasını değil, hem de dünyanın en büyük teknoloji markalarından bazılarının inceleme ve geliştirme ofislerini içeren Ukrayna’nın daha geniş teknoloji ekosisteminde de hissediliyor.

PDF, e-posta ve diğer üretkenlik araçları meydana getiren firma olan Readdle, Ukrayna’dan daha iyi malum önyüklemeli girişimlerden biridir. Güneydeki Odessa kentinden, firmanın ana sözcüsü ve genel müdürü Denys Zhadanov, şu anda ele alınması ihtiyaç duyulan çok fazla acele konum olduğunu söylemiş oldu.

“Bir süre önce iş sürekliliği planları yaptık ve şimdi uyguluyoruz” dedi. “Readdle’daki bütün Readdle ürünleri ve hizmetleri çalışıyor ve şu anda [üstlenilen] takım için tahliye yok.”

Zhadanov, Readdle’ın 11 ülkede istihdam edilen insanlarla uluslararası bir şirket haline geldiğini kaydetti. Takımın “büyük bir bölümünün” hala Ukrayna’da bulunduğunu söyledi.

“Ukrayna en iyi mühendislere, tasarımcılara ve öteki teknoloji uzmanlarına ev sahipliği yapıyor” diye ekledi. “Birçok teknoloji CEO’sunun Ukrayna’da kalmak için bilinçli bir karar verdiğini biliyorum. Birçoğu ilçeye ve halkına yardım etmek için yardım ediyor ve bağış yapıyor.” dedi.

Bir kablosuz emniyet firması olan Ajax; AI tabanlı dilbilgisi ve yazma motoru Grammarly; yüz değişiklik yapma uygulaması Refac; pet kamera sistemi Petcube; People AI, satış ve pazarlama zekası başlangıcı; ve dil öğretmeni pazarı Preply. Bu şirketler, dünyanın en büyük VC’lerinden bazılarından fon topladı.

Mac yazılımı ve destek programları geliştiren yazılım evi MacPawbir blog yazısında, merkezi Kiev’deyken altyapısının Amazon Web Servislerinde barındırıldığını ve fizyolojik olarak Ukrayna dışında olduğunu söylemiş oldu. Ödeme işlemcisi Paddle, İngiltere merkezli ve kullanıcıları için “hiçbir şeyin değişmeyeceğini” tahmin ediyor. 

MacPaw, “Şu anda kuvvetli, birlik arasında ve Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaya hazırız” dedi.

Teknoloji Devleri Önlemlerini Alıyor

Görünüşe bakılırsa Google‘ın ülkede hem küresel hizmetler için Ar-Ge’yi bununla beraber yerel operasyonları kapsayan ortalama 200 personeli var. Şimdiye kadar Ukrayna’da bir benzeri olmamasına karşın, Rusya’da YouTube etrafında sansürle yıllar boyunca birçok sorunla karşı karşıya kaldı.

2016 yılından bu yana Ukrayna’da etkinlik gösteren ve dokuz şehirde bulunan Uber, ülke içerisindeki operasyonlarına ara verdi. Uber, Kiev’deki çalışanlarına ve birinci derece ailelerine geçici ve gönüllü olarak Ukrayna’nın öteki bölgelerine yada diğer ülkelere yer değişiklik yapma teklifinde bulunmuş oldu.

Lyft, Ukrayna merkezli mensupları için de önlem aldı.

“Önceliğimiz, Ukrayna’daki takım üyelerimizin güvenliği ve esenliğidir. Acil durumlara hazırlıklı olmak ve geçici olarak yer değişiklik yapmak isteyenler için mali destek, daha fazla izin süresi ve ek zihinsel esenlik kaynakları sağlıyoruz.” dedi. Lyft’in Ukrayna’da yaklaşık 60 çalışanı olduğu tahmin edilmekte. Ve Aralık ayındaki bir blog yazısında, Nisan ayında açılan Kiev ofisini genişletmeyi planladığını yazdı.

TikTok ve ana şirketi ByteDance, genellikle ülkeye bakılırsa kaç mensubu olduğunu açıklamaz. Ve bundan dolayı Ukrayna’da kaç mensubu olduğu belirsizdir. Ancak oldukca popüler bir uygulamaları var.

TikTok‘tan bir sözcü yaptığı açıklamada, “Topluluğumuzun ve çalışanlarımızın güvenliği bizim önceliğimizdir” dedi. “Zararlı yanlış bilgiler içeren içeriğin kaldırılması da dahil olmak suretiyle platformumuzun güvenliğini tehdit eden içerik yada davranış mevzusunda harekete geçiyoruz ve durum geliştikçe izlemeye ve kaynak ayırmaya devam edeceğiz.”

Facebook güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher, platformun Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak alacağı eylemler hakkında tweet attı. Gleicher, Facebook’un “durumu yakından kovuşturmak ve mümkün olduğunca süratli davranmak” için anadili İngilizce olan bir Özel Operasyon Merkezi kurduğunu söylemiş oldu. Platform ayrıca Ukrayna’da kullanıcıların hesaplarını kilitlemelerine izin veren bir özellik de dağıttı.

Twitter, Ukrayna’daki kullanıcıları, çok faktörlü hüviyet doğrulama kullanmak ve tweet’lerde konumu devre dışı bırakmak şeklinde çevrimiçi hesaplarını korumaları konusunda uyarıyor. 

Ve web devi Cloudflare CEO’su Matthew Prince, işgalin başlamasından saatler sonra firmanın “Tüm Cloudflare müşteri kriptografik materyallerini Ukrayna’daki sunuculardan kaldırdığını” söyledi.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,003.00 1.55%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,357.42 1.26%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.492646 0.93%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428953 1.39%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.49 2.44%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063444 2.27%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.11 2.36%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.40 2.72%