Rusya, Yaptırımlardan Kaçınmak için Kripto Paraları Yasallaştırabilir!  - 2022

Rusya, Yaptırımlardan Kaçınmak için Kripto Paraları Yasallaştırabilir!  – 2022Kripto paraların yasallaştırılması Rusya Devlet Başkanı Putin’in Batı’dan gelen ilk finansal yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olabilir.

Basında çıkan haberlere göre, kripto para birimlerinin artan şekilde benimsenmesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Batı’dan gelen ilk finansal yaptırım dalgasından kaçmasına destek oluyor. Ülke, Ukrayna’yı işgal ederken yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimlerini yasallaştırabilir.

Bununla birlikte, CNN’ye gore, kısmen Rusya’da kripto para biriminin benimsenmesinin artması yardımıyla bu önlemlerden kaçmak giderek daha basit hale geliyor.

Rusya’ya Yaptırımlar Artıyor

Amerika Başkanı Joe Biden, 24 şubat akşamı Rusya’ya nelerin ihraç edilebileceğine ilişik yeni yaptırımlar ve sınırlamalar açıkladı. Amerika, en büyük beş Rus bankasını bloke edecek. Ayrıca ABD’da haiz oldukları ve 1 trilyon doları aşan tüm varlıklarını donduracak. Daha ilkin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin Rusya’ya karşı bankaları ve zengin Rusları hedef alan şimdiye kadarki en büyük yaptırım paketini deklare etti.

Bir uzman olan Ross S. Delston, “Ruslar kripto para birimi haricinde herhangi bir para birimi kullanmaktan kaçınmaya karar verirlerse ve bunu zaten yapıyorlarsa, hemen hemen tüm yaptırımlardan müessir bir biçimde kaçınabilirler” dedi. 

Bitcoin, Putin’in Ukrayna’ya cenk duyuru etmiş olduğu Perşembe günü 35.000 doların dibine düştükten sonra Biden’in yaptırımlarının arkasından hızlı bir rallide 39.000 dolara terfi etti. The New York Times’a göre Rusya, Amerika yaptırımlarını atlatmak için kripto para birimini yasallaştırıyor. Aksi takdirde ülke, Batılı ülkelerin artan yaptırım baskılarına dayanamaz. Dün akşam saatlerinde entresan bir halde, yüzde 3’ten fazla düşüşün peşinden Amerika hisse senedi endeksleri sadece toparlanmakla kalmadı. Aynı zamanda gün nihayetinde büyüme göstermeyi de başardı.

FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, ayın en düşük seviyelerine geldikten sonra kripto para biriminin Ocak ayının sonucunda olduğu gibi alıcılardan destek bulduğunu söylemiş oldu.

 “Riskli varlıklar tekrar düşüşe devam ederse, kısa vadeli bir yükseliş hissiyatı hızla sona erebilir. Ukrayna’daki vaziyet daha da yükselirse, yatırımcılar savunma varlıklarına yöneldikçe Bitcoin 30.000 doların dibine düşebilir.”

Elbette, büyüme dinamikleri nispeten mütevazıydı. Bu da alıcıların temkinli bulunduğunu gösteriyor. Piyasalar çoğu zaman davranışlarında ölçülü davrandığında, bunların kısa vadeli spekülatörlerden ziyade uzun vadeli yatırımcılar için olması olası.” dedi.

CoinMarketCap’e göre kripto piyasasının toplam piyasa kıymeti günde yüzde 9,6 artarak 1,72 trilyon dolara yükseldi. Bitcoin baskınlık endeksi 0,3 puan artarak yüzde 42,6’ya yükseldi.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,003.00 1.55%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,357.42 1.26%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.492646 0.93%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428953 1.39%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.49 2.44%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063444 2.27%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.11 2.36%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.40 2.72%