Rusya-Ukrayna Krizinde Son Gelişmeler! Piyasalar Ne Durumda? - 2022

Rusya-Ukrayna Krizinde Son Gelişmeler! Piyasalar Ne Durumda? – 2022Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Doğu Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerinin bağımsızlığını tanıma sonucu piyasalarda düşüşe niçin oldu.

Bitcoin (BTC) fiyatı, Rusya ve Ukrayna üzerindeki artan gerilimlerin ortasında son 24 saat arasında yaklaşık %5 düştü. CoinMarketCap’e bakılırsa, önde gelen kripto para birimi şu anda 37.150 dolar civarında işlem görüyor. Düne bakılırsa %4,6 düşüş yaşadı. Ayrıca ayın başlangıcında en son görülen seviyelere ulaştı. Bununla birlikte, Bitcoin bütün kripto pazarını aşağı çekerek 36.488 dolarlık günlük en düşük seviyeye geriledi.

Kripto Paralar ne durumda?

Piyasa değerine nazaran endüstrinin en büyük ikinci kripto varlığı olan Ethereum, gün içinde %6,1 düşüşle 2,550 dolara düştü. En büyük on kripto para birimi arasında XRP, Cardano (ADA) ve Solana (SOL), tutarları %12’ye varan düşüşle en fena etkilenenler oldu.

Avalanche (AVAX), Shiba Inu (SHIB), Polygon (MATIC), Cosmos (ATOM) ve Chainlink (LINK) dahil olmak suretiyle diğer birçok dijital para birimi, tüm kripto piyasasında çift haneli kayıplar yaşadı. Toplam kripto para pşyasasının değeri 1.67 trilyon dolara geriledi.

Son Dakika Gelişmeleri!

22 Şubat Salı günü Rusya-Ukrayna gerilimleri yaşanmaya devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna’nın egemenlik hakkına haiz olmadığını söylemiş oldu. Bununla birlikte Avrupa birliği tarafından bir açıklama yapıldı;

“Bu akşam alacağımız kararlar Rusya’nın finans sistemini hedefleyecek.”

İngiltere Başbakanı Johnson, Putin’e diplomasi yolunu izlemesi için her fırsatı verdiklerini söylemiş oldu. Kendilerini şimdi Putin’in planının bir sonraki olası aşamasına hazırlamaları gerektiğini sözlerine ekledi. Ayrıca, İngiltere ve müttefikleri Rusya’ya yaptırım uygulamaya başlayacaklar. Rusya için 8 yeni yaptırım listesi eklendi.

İngiltere, Rusya merkezli Is Bank, Bank Rossiya, Joint Stock Company Genbank ve Promsvyazbank’ın varlıklarını dondurdu. NATO Salı günü Ukrayna elçisi ile acil toplantı yapacağını duyurdu.

Jeopolitik gerilimler tırmanırken hisse senetleri düştü

Pazartesi günü, Rusya iki ayrılıkçı Doğu Ukrayna bölgesinin bağımsızlığını tanıdığını açıklayarak, tam kapsamlı askeri harekat korkusunu artırdı. Rusya’nın birliklerini bir gecede sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ne (LNR) girmeye başladığını da gösteren son gelişmeler, küresel hisse senetlerinin kıymet kaybetmesine niçin oldu.

Pazartesi günü kapanış saatinin ardından S&P 500 vadeli işlemleri %1,5 düştü. Nasdaq vadeli işlemleri %2,2 kaybetti. Rus rublesi Salı sabahı ABD doları karşısında kısa bir süreliğine 18 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Goldman Sachs, Ukrayna’daki çatışma tırmanırsa S&P500’in %6 daha düşebileceğini tahmin ediyor.

Moskova Borsası (MOEX) hisse senedi endeksi, Ukrayna’nın geniş çaplı bir askeri işgaline ilişkin korkular arasında %10,5 kıymet yitirdi. Putin’in ‘Ukrayna’nın tanınmasına ait açıklamasının ardından Salı sabahı düşüşü devam etti. Rus hisse senetleri DNL ve LNR Pazartesi günü çarpıcı bir şekilde düştü. 

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,224.35 0.79%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,319.08 0.89%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.475421 3.3%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.447939 2.83%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.07 2.05%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061419 2.46%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.42 2%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.42 1.33%