Rusya Merkez Bankası Başkanı’ndan Kripto Hamlesi - 2022

Rusya Merkez Bankası Başkanı’ndan Kripto Hamlesi – 2022Geçtiğimiz günlerde, Rusya Başkan’ı Başkan Vladimir Putin’in bir uzlaşma bulma talebine karşın, üst düzey hükümet yetkilileri Salı günü bir görüşmede kripto para birimlerinin nasıl düzenleneceği konusunda bir anlaşmaya varamadı.

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Maliye Bakanı Anton Siluanov ve Başbakan Yardımcısı Dmitry Grigorenko anlaşmaya daha çok yanaşmadıklarını ve yalnızca anlaşmazlıklarını resmileştirmeye karar verdiklerini belirterek, toplantının halka aleni olmadığı için kimliğinin açıklanmamasını istediler.

Merkez bankasının basın servisi ve Maliye Bakanlığı sözcüsü toplantı ile alakalı yorum yapmaktan kaçındı. Grigorenko’nun bir sözcüsü, yorum talebine derhal cevap vermedi.

Putin’in Ocak ayında süratli bir çözüm çağrısı yapmasına rağmen, Rusya’nın kriptoyu iyi mi düzenlemesi gerektiği mevzusunda antak kalma konusunda oldukca azca ilerleme kaydedildi. Kommersant gazetesinin geçen hafta bildirdiğine bakılırsa, Maliye Bakanlığı ve merkez bankasının 18 Şubat’a kadar konuyla alakalı bir yasa tasarısı hazırlaması gerekiyordu.

Cuma günü Nabiullina’dan Siluanov’a Bloomberg tarafından incelenen bir mektuba nazaran, merkez bankası kripto ile ilgili oldukça fazla risk olduğunu korumak için çaba sarfediyor ve bir yasak önerdi. Merkez bankasının basın servisi ise mektubun içeriğini doğruladı.

Düzenleyiciler, kriptonun bir piramit şemasına benzediğini ve insanların finansal refahı, finansal sistem ve ekonomi için bir tehdit oluşturduğunu savunuyor. Hükümet, dijital para birimlerini gölgelerden çıkarmak ve yatırım çekmek amacıyla düzenlemeye gitmek istiyor.

Rusya’nın mevcut yasaları, kripto varlıklarını kabul ediyor, sadece bunların ödeme olarak kullanılmasına izin vermiyor, bu da büyük seviyede düzenlenmemiş oldukları anlamına geliyor. Yakın tarihli bir hükümet tutanağı, Rusların kriptoda yaklaşık 2 trilyon rubleye (26 milyar dolar) sahip bulunduğunu tahmin ediyor.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Yoyodex’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,224.35 0.79%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,319.08 0.89%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.475421 3.3%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.447939 2.83%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.07 2.05%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061419 2.46%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.42 2%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.42 1.33%