Rusya Maliye Bakanlığı kripto para yasa tasarısını hükumete sundu - 2022

Rusya Maliye Bakanlığı kripto para yasa tasarısını hükumete sundu – 2022Rusya Maliye Bakanlığı, kripto düzenlemesi ile alakalı yasa tasarısını resmi olarak hükümete sunduğunu söyledi. Kurum, gelişmiş koruma kuralları istek etti ve senelik kripto para yatırımlarına bir sınır koydu.

Rusya maliye bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, ülkenin merkez bankasından gelen kripto para tekliflerini, kendi yaklaşımıyla çelişmediği sürece dikkate alacağını ve dijital varlıkları düzenleyen mevzuatın önünü açacağını söyledi.

Maliye bakanlığının hükümete merkez bankasının kapsamlı bir yasak talebiyle çelişen yasama teklifleri sunması nedeniyle, Cuma günü Rusya’da kripto para birimi düzenlemesine ilişkin bir anlaşmazlık çıktı.

Rusya Merkez Bankası, dijital para birimlerinin finansal istikrara yönelik tehdidi nedeniyle kripto para ticareti ve madenciliğini yasaklamayı önerdi. Ancak maliye bakanlığı, kripto para birimlerini bir ödeme aracı olarak değil, bir yatırım aracı olarak izin veren düzenlemeleri tercih ediyor. Bugün meydana getirilen açıklamaya gore, maliye bakanlığı yasa taslağında dijital para birimleri için yasal bir pazar kurmayı amaçlıyor.

Ancak bakanlık, şu açıklamaları yaptı:

“Merkez Bankası’nın önerileri, Maliye Bakanlığı’nın yaklaşımıyla çelişmemek kaydıyla, yasa tasarısı üstünde yapılacak sonraki çalışmalarda dikkate alınacaktır.”

Rusya : Kripto Yatırım Aracı Olacak ve Ödemelerde Kullanılamayacak

Bakanlığa göre, yeni yasa tasarısı parlamento tarafından kabul edilirse yargıyı kriptoyu “yalnızca bir yatırım aracı olarak” değerlendirmeye mecbur edecek.

Tasarı, Rusya’daki yerel borsaların kurumsal idare, raporlama, malumat depolama, iç kontrol ve kontrol, risk yönetim sistemi ve fon yönetimi protokollerine uymasını zorunlu kılarken, “yabancı kripto borsalarının lisans almak için Rusya’da kayıt yaptırmaları gerekecek.

Tüm kripto işlemlerinin ek olarak banka hesapları vesilesiyle yapılması gerekecek. Ve bankalara “şüpheli görünen işlemleri tespit etmeleri halinde Rosfinmonitoring’i [Rusya’nın kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı kurumu] bilgilendirmeleri” talimatı verdi.

Tasarıda ek olarak vatandaşların “kripto para birimi satın almadan önce dijital para birimlerine yatırım yapma mevzusundaki bilgi düzeylerini ve olası risklerinin farkındalığını belirleyecek” çevrimiçi testler yapmaları öneriliyor.

Ancak bakanlık, “nitelikli yatırımcıların ve tüzel kişilerin herhangi bir engelleme olmaksızın [kripto] muamele yapmasına izin verileceğini” de laflarına ekledi.

Ayrıca kurmaca, Bitcoin (BTC) ve kripto madenciliği için yasal bir tarif ve faaliyetleri ile alakalı “vergi makamlarını bilgilendirmek” için yasal yükümlülükler oluşturacak.

Dünya çapında birçok ülke kripto para birimini düzenlemeye, borsaları düzenleyicilere kaydolmaya zorlamaya, tüccarları kazançları üstünden vergi ödemeye zorlamaya ve vatandaşlardan varlıklarını beyan etmelerini istemeye çalışırken, Rusya iş dünyası yanlısı güçler ve Merkez Bankası arasında bir çıkmazda kaldı. Madencilik de dahil olmak üzere her türlü kriptoyu yasaklamak ve kendi gelecek dijital rublesinin yolunu temizlemek istiyor.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,011.00 1.65%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,356.98 1.28%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.487869 1.6%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428875 1.42%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.75 1.78%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063575 3.71%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.13 2.2%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.59 2.49%