Rusya, Kripto Ticaretini Lisanslı Platformlar ve Sertifikalı Cüzdanlarla Kısıtlayacak - 2022

Rusya, Kripto Ticaretini Lisanslı Platformlar ve Sertifikalı Cüzdanlarla Kısıtlayacak – 2022Rusya Maliye Bakanlığı tarafınca önerilen kripto para yasa tasarısına göre; Kripto para ticareti lisanslı platformlar ve sertfikalı cüzdanlarla sınırlandırılacak.

Maliye Bakanlığı’nın kripto para birimlerini düzenlemeye ilişkin önerdiği yasa tasarısına gore, Rus sakinleri, lisanslı operatörler aracılığıyla dijital para birimi işlemleri yapmakla sınırı olan olacak. Ve bu engelleme peer-to-peer (eşler arası) işlemlerini de kapsayacak. Yalnızca sertifikalı kripto para cüzdanlarına izin verilecektir.

Dijital Para Birimi başlıklı belge parlamentonun internet sitesinde yayınlanmazken, taslağı sağlayan bir hukuk uzmanı bunu CoinDesk ile paylaştı.

Maliye Bakanlığı bu haftanın başlarında, kripto para ticareti, madenciliği ve mülkiyetinin tamamen yasaklanmasında ısrar eden Rusya Merkez Bankası‘nın itirazlarına karşın kripto ticareti ve madenciliğini düzenleyen yasayı çıkardığını söyledi.

Tasarı, dijital para birimini, Rusya Federasyonu’nda yasal bir ihale olmadığı biçimde ödeme olarak kullanılabilecek bir malumat sisteminde gizlenen mülk ve elektronik veriler veya herhangi bir varlığın desteklemediği bir yatırım aracı olarak tanımlıyor.

İşlemleri kolaylaştıran dijital para operatörleri, diğer kriterleri karşılamanın yanı sıra geleneksel işletmeler şeklinde senelik finansal raporlama sağlamalıdır. Özellikle, taahhüt edilen suçlular dijital para birimi operatörlerine başkanlık edemez. Buna, son yıllarda Rusya’da siyasi muhalefete karşı yaygın olarak kullanılan terör finansmanı ve aşırıcılıkla suçlanan kişiler de dahildir.

Offshore şirketler de kripto aracıları olarak faaliyet gösteremeyecekler.

Kripto para borsalarının alım satım için onaylanması için varlıklarının minimum 100 milyon ruble (1.2 milyon $) ve profesyonel tüccarların varlıklarının en az 50 milyon ruble olması gerekecek.

Tasarıya nazaran bu lisanslı platformlarda sadece Rus bankalarındaki hesapları kullanarak kripto para satın almak olası olacak. Alım satım platformları, kullanıcılar ve onların işlemleriyle ilgili kayıtları kara para aklamayla mücadele kurumuna sağlamalıdır. Platformlar, madencilerin adreslerinden gelen fonlar hakkında özel bir not almalıdır.

Madenciler ise gelirlerini vergi makamlarına bildirmek zorunda kalacaklar. Rus veri merkezleri, yalnızca Rus kuruluşlarına aitse madenciler için tesisler sağlayacak. Büyük madenciler, özel bir madenci listesine kayıt olmak zorunda.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,982.90 0.16%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,359.30 0.86%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.498737 0.98%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.429079 0.01%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.62 0.45%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063990 0.32%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.11 0.68%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.72 0.94%