Rusya, Kripto Madenciliği Vergi İndirimi ile Bitcoin Üzerinde Şahlanacak - 2022

Rusya, Kripto Madenciliği Vergi İndirimi ile Bitcoin Üzerinde Şahlanacak – 2022Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı (RECD), bölgedeki Bitcoin madencilik faaliyetlerine ait vergilerin önemli bir yüzdesini keseceğini deklare etti.

Yerel haber deposu Izvestia tarafınca bildirilen bu ilan, Kremlin hükümetinin kripto para madencileri için belirlenmiş elektrik fazlası olan stratejik alanları haritalayarak bölgede daha fazla madencilik yatırımını teşvik etme planlarını daha da açıkladı. Gözlemciler, hareketi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkeyi hareketli kripto piyasasından en yüksek faydayı elde edecek halde konumlandırmasının ana yollarından biri olarak belirttiler.

Rusya, madenciliğe yatırım çekmek istiyor gibi görünse de, kriptoyu kabul etmesi mevzusunda hala tereddütlü. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, bu haftanın başlarında Apex bankasının “hükümeti ikna etmek ve kriptoda mühim riskler gördükleri argümanlar hakkındaki daha çok ayrıntıya girmek için hiç bir çabadan kaçınmayacağını” açıklamıştı.

Yasama kolu, kripto düzenlemeleri için kapsamlı bir klavuz hazırlama görevine devam ederken, hükümetin bu tür düzenlemelerin içeriğini kabul edip etmeyeceği gayri muayyen. Ancak Vladimir Putin, Rusya topraklarında çıkarılacak yada değiştirilecek her türlü kriptoyu merkezileştirme ve kontrol etme sonucunda tereddütsüz kalıyor. Ayrıca yeni yasanın Coinbase, FTX ve Chainalysis şeklinde popüler borsaların ve veri analiz platformlarının faaliyetlerini yasakladığı, bu sebeple hükümetin bu şirketlerin Rus vatandaşları ile alakalı bilgilerin veri madenciliği araçları olarak kötüye kullanılabileceğinden çekindiği söyleniyor.

Zaten ülke, kripto pazarında hesaba alınması ihtiyaç duyulan görünür bir güç haline geliyor. Yalnızca Rusya’da 2 trilyon rubleye yakın para içeren 12 milyondan fazla kripto para cüzdanının açıldığı bildiriliyor. Rusya şu anda küresel madencilik kapasiteleri açısından dünyada üçüncü sırada yer alıyor ve Kazakistan’ın madencilik faaliyetleri sebebiyle elektrik tedarik kapasitesinde aşırı yük altında kalmaya başlamasından sonra bir sonraki madencilik cenneti olarak lanse edildi.

Dijital Ruble Yolda

Kripto hakkındaki sürekli olarak tekrarlanan risklere rağmen, Rusya sahip olduğu doğal faydalardan habersiz değil. Uluslararası yaptırımlarla gözle görülür bir şekilde uygulama edilen bir ülke olarak Vladimir Putin, kriptonun internasyonal ticareti kolaylaştırmak ve ticaret para birimi kısıtlamalarını aşmak için bir araç olarak kullanılma potansiyelini devamlı olarak dile getirdi.

Çin de aynı hissi paylaşabilir ve ekonomisini harici kripto etkisinden korumaya devam ederken mevcut küresel CBDC hakimiyetine yol açabilir. Her iki durumda da, hem Çin bununla birlikte Rusya, en son kontrol çalışmasında aslına bakarsanız saniyede 1,7 milyon muamele gerçekleştiren ABD CBDC ile rekabet etmek zorunda kalacaktı.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,023.00 1.42%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,355.83 1.23%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486363 1.52%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428307 1.63%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.55 2.15%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063414 2.42%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.46%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.43 2.43%