Rusya Dev Banka Hisseleri Düşüyor - 2022

Rusya Dev Banka Hisseleri Düşüyor – 2022Rusya, Ukrayna’nın işgaline yanıt olarak hafta sonu uygulanan Batılı yaptırımların ülke ekonomisine zarar vermesiyle beraber, mali sisteminin çökmesini önlemek için mücadele ediyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın birtakım Avrupalı ​​yan kuruluşlarının, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının saygınlık maliyeti sebebiyle batış noktasında yada batma olasılığının yüksek olduğunun değerlendirildiğini duyurdu.

ECB’den meydana getirilen açıklamada, 2021 sonunda 13,6 milyar euro varlığa sahip Sberbank Europe AG ile Hırvatistan ve Slovenya’daki yan kurumlarının son günlerde süratli bir mevduat çıkışı yaşadığı, borçlarını ödeyememesi veya öteki yükümlülüklerini vadesi geldiği zaman yerine getirememesinin muhtemel olduğu açıklandı.

Ruble bir gecede kabaca %20 kaybetti ve %40 kadar düştükten sonra sabah 6’da Amerika doları karşısında 100’den işlem görmüş oldu. Dahası, ülkenin merkez bankasından meydana getirilen açıklamaya nazaran, ülkenin borsasında ticaretin açılması başlangıçta ertelendi. Ve ardından teknik zorluklar nedeniyle tamamen durduruldu.

Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nın şu an kapalı olmasına rağmen, Sberbank of Russia ( SBRCY ) Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda muamele görüyor. Ve değerde -%69,15’lik bir düşüşe şahit oldu, doğrusu şu anda -2,81 $’lık düşüşle 1,25 $’dan işlem görüyor.

Sonuç olarak, Sberbank‘ın şu anda -%92,40’lık bir yıldan bugüne getirisi (YTD) listelenmesinden bu yana en düşük fiyatına iniyor.

Ekim ve Kasım aylarında 20 dolar seviyelerinde gezinen Sberbank hisseleri, Londra borsasının açılmasıyla 1 dolara kadar indi sadece hemen sonra 4 doların üzerine çıktı. Bankanın hisse değer kaybının oranı son işlem vaktinden itibaren %75 oldu. Tinkoff hisseleri de %80 düştü. Ve 20 doları görmüş oldu. Tinkoff hisseleri ondan sonra toparlanarak 35 dolara kadar çıktı sadece Sberbank benzer biçimde, Ekim ile Kasım aylarından bu yana olan düşüş de oldukça net görüldü. Tinkoff hisseleri bu zamanda de ortalama 100 dolardan işlem görüyordu.

Bu arada, Sberbank Europe AG’nin Macaristan, Çekya, Sırbistan ve Bosna-Hersek de dahil olmak suretiyle Avrupa bankacılık donanması haricinde da yan kuruluşları bulunuyor.

Washington yönetimi, geçen hafta Sberbank dahil olmak üzere Rusya’nın 5 bankasına Moskova’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle yaptırım tatbik kararı almıştı.

Rusya Merkez Bankası ürem oranlarını ikiye katlayarak %20’ye çıkardı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, rublenin Amerika doları karşısında tarihi bir düşük seviyeye gelmesinin arkasından üst düzey iktisat danışmanlarıyla kriz toplantıları yapması planlandı. Merkez bankası ürem oranlarını iki katından fazla artırarak %20’ye çıkardı . Ayrıca analistler, Rus ekonomisinin bu sene %5 küçüleceğini tahmin ediyor.

ABD, AB, İngiltere ve Kanada tarafınca açıklanan son yaptırım turuna gore Rusya, Rusya merkez bankasının varlıklarını “felce uğratacak” SWIFT’den ihraç edilecek.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Pazar günü yapmış olduğu açıklamada:

“Rusya’nın merkez bankasının işlemlerini yasaklayacağız ve Putin’in savaşını finanse etmesini önlemek için bütün varlıklarını donduracağız” dedi.

Rus vatandaşları kriptoya yöneliyor

Rublenin Pazartesi günkü düşüşünden sonra, Rusya merkez bankası, önceki %9.5’ten %20’ye yükselen faiz oranlarında önemli bir artışı içeren acele önlemler uygulamaya koydu.

Özellikle, Rus rublesi- Bitcoin (RUB/BTC) tecim hacimleri, ülkenin fiat para biriminin Ukrayna’nın işgalinin peşinden rekor düşük seviyelere gelmesi ile 24 Şubat’ta dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Rusya Federasyonu Komünist Partisi (CPRF) Devlet Duması mebus Nikolai Arefiev, yeni bir ekonomik çöküş niteliğinde Rus nüfusuna ait  60 trilyon rubleye el konulacağını deklare etti.

CPRF’nin fonlarına erişemeyeceği göz önüne alındığında, sağlamış olduğu anonimlik ve ademi merkeziyetçilik nedeniyle daha çok Rus kriptoya yöneliyor.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,886.50 1.04%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,296.68 2.27%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.462172 5.86%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.441277 3.82%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.40 3.52%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.060421 3.86%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.23 2.76%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.63 2.65%