Petrol devi ConocoPhilips Artık Bitcoin Madenciliği Yakıtı İşinde. - 2022

Petrol devi ConocoPhilips Artık Bitcoin Madenciliği Yakıtı İşinde. – 2022Petrol ve gaz devi ConocoPhilips, karbon emisyonlarını karlı bir şekilde azaltmak amacıyla Bitcoin madencilik işine girdi. Çevreci kesimler ise bu durumdan memnun olacakla gibi görünüyor.

CNBC tarafından Salı günü gösterilen bir rapora gore, şirket şu anda Kuzey Dakota’daki petrol zengini bir bölge olan Bakken’de fazla gazını yakmak yerine Bitcoin madencisine sattığı bir pilot proje yürüttüğünü açıkladı.

Firmadan bir temsilciye göre, Bitcoin işine yönelme sonucu, şirketin rutin alevlenmeyi “olası olan en kısa müddette ve en geç 2030’dan ilkin” azaltma ve sonunda ortadan kaldırma hedefleriyle uyumluydu.

14 ülkede etkinlik gösteren firma, Bakken’in de arasında bulunduğu “Düşük 48” eyaletlerinde rutin alevlenmenin niçin olduğu emisyon sorununu çözme niyetini açıklayan muhtelif raporlar yayınladı. Ayrıca, daimi karbon emisyonu sorununa potansiyel olarak bir çözüm sağlayan teknolojilerle konsorsiyum kurmaya derin bir alaka duyduğunu da anlatım etti.

ConocoPhilips, iş anlaşmasının arkasındaki bitcoin madencisini yada Pilot projenin şartlarını henüz tam olarak açıklamadı. Firma, tesisine yakın bir Bitcoin madenini birlikte konumlandırdığı için kendisini son derece şanslı buluyor. Petrol ve gaz üretim şirketleri, iletim boru hatlarında aksaklıklar meydana ulaştığında, bu süreçte gelir kaybına uğradığında ve aynı zamanda muhit için vehamet oluşturduğunda çoğu zaman fazla gazı yakmak zorunda kaldılar. ConocoPhillips bu nedenle bu tür yanıklardan oldukça fazla gelir elde etmek, kar etmek ve daha da önemlisi Bitcoin madencisiyle müşterek karbon ayak izini kurtarmak için yerini aldı.

Hem Karlı Hem Çevreci Bir Çözüm

Karbon emisyonlarının dünya çevre forumlarındaki en sıcak gündemlerden biri olmasıyla Bitcoin, petrol ve gaz arama şirketleri için bir kaçış olduğunu kanıtlarken, bununla beraber sürdürülemez enerji kaynaklarının kullanımını da azaltıyor. Denver merkezli Crusoe Energy Systems ve Rus merkezli petrol şirketi Gazpromneft gibi firmalar şimdiden parlama gazı kripto madenciliği fırsatından yararlanıyor.

Amerika’de Ted Cruz ve Texas Bitcoin Blockchain Konseyi başkanı Lee Bratcher benzer biçimde kripto yanlısı senatörler, Permiyen bölgesindeki doğal gazın alevlenmesiyle kaybedilen büyük oranda enerjiyle ilgili endişelerini dile getirdiler. Böyle bir enerjinin Teksas’taki Bitcoin madencileri için büyük bir fırsat sunduğuna inanıyorlar.

Lee Bratcher kısa süre ilkin Teksas merkezli bir şirket olan Giga Energy Solutions hakkındaki,

“Müşterilerine mahsur kalan enerji bitcoin madenciliği yöntemiyle gelir sağlıyor. Ve aynı zamanda alevlenmiş gazla çevresel problemi çözüyorlar” dedi.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Yoyodex’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,088.00 0.54%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,362.73 0.71%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.496504 0.49%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.430288 0.28%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.72 0.69%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063950 1.45%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.23 0.04%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 54.21 0.22%