Önümüzdeki Hafta Piyasalarda İzlenecek Gelişmeler: FED, Merkez Bankaları Ve Daha Fazlası - 2022

Önümüzdeki Hafta Piyasalarda İzlenecek Gelişmeler: FED, Merkez Bankaları Ve Daha Fazlası – 2022Politika yapıcılar, son 40 senenin en yüksek seviyesindeki enflasyon ve savaştan meydana gelen ekonomik belirsizliği dengelemeye çalışırken, FED ‘in Çarşamba günü 2018’den bu yana ilk ürem artırımını açıklaması planlanıyor. İngiltere Merkez Bankası’nın bu hafta tekrar ürem artırması beklenirken, Japonya, Türkiye ve Brezilya‘daki merkez bankaları da politika toplantıları yapacak. Emtialardaki büyük ralli devam edecek gibi görünüyor. Hisse senetleri ise mücadele etmeye devam ediyor.

Fed faiz artırımı

Fed, %7,9 ile %2 hedefinin oldukca üstünde olan yükselen enflasyonla mücadele etmek için Çarşamba günü sona eren iki günlük politika toplantısının peşinden çeyrek puanlık faiz artırımı yapmayı planladığının sinyallerini açıkça verdi. Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgal etmesi emtia fiyatlarını yükselttiği ve finansal piyasalarda büyük belirsizliği tetiklediği için daha büyük bir yarım puanlık ürem artırımı artık laf mevzusu değil.

Emtialardaki büyük yükselişler, küresel merkez bankaları üzerindeki para politikasını sıkılaştırma ve enflasyonu düşürme baskısını artırdı. Ancak bu, fiyat artışlarının aslına bakarsan tüketiciler üzerinde baskı oluşturduğu bir zamanda, daha yüksek ürem oranlarının ekonomik büyüme üstünde bir mani oluşturacağı endişelerini çoğalttı.

Yatırımcılar ek olarak merkez bankasının ortalama 9 trilyon dolarlık bilançosu için planlar mevzusunda herhangi bir rehberlik arayışında olacaklar.

İngiltere bankası

İngiltere bankası BOE‘nin Perşembe günkü toplantısının arkasından Aralık ayından bu yana üçüncü defa ürem oranlarını artırması umut ediliyor. Ancak yetkililerin daha büyük bir yarım puanlık hareket yerine çeyrek yüzde puanlık bir artış daha tercih etmeleri umut ediliyor.

BOE Başkanı Andrew Bailey’nin, yetkililerin yüksek enflasyon riskinin yerleşik hale gelmesi riskini azaltmaya istekli olmasıyla beraber, daha çok ürem artırımının geleceğine dair sinyal vermesi umut ediliyor. İngiltere’de tüketici fiyat enflasyonu, yüksek enerji maliyetleri ve tedarik zinciri darboğazları nedeniyle Ocak ayında %5.5 ile nerede ise 30 senenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed‘de olduğu gibi, yatırımcılar bankanın Ukrayna’daki savaşın ürem oranları görünümünü nasıl etkilediğine ait değerlendirmesini izleyecek. BOE toplantısı öncesinde İngiltere, ömür maliyetleri arttıkça kazanç bileşeninin keskin bir odak noktası olması olası olan son olarak istihdam raporunu Çarşamba günü yayınlayacak.

Emtia fiyatlarındaki son büyük yükseliş, şüpheli Ukrayna’daki savaşın süratli bir şekilde çözülmesiyle potansiyel olarak uzun bir müddet devam edebilir. Rusya’ya yönelik cenk ve peşinden gelen yaptırımlar, petrol fiyatlarını 14 senenin en yüksek seviyelerine ve doğalgaz fiyatlarını rekor seviyeye yaklaştırdı. Buğday ve bakır tutarları tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrederken, nikel fiyatının geçen hafta ikiye katlanması Londra Metal Borsası‘nı metal ticaretini durdurmaya zorladı.

Amerika hükümet yetkilileri, arz şokunu dengelemek için yerli ve küresel üreticilere petrol üretimini artırma çağrısı yaptı. Ve İran, Venezuela ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden potansiyel arz eklemeleri ile alakalı konuşuluyor.

S&P 500 endeksi geçen hafta peşi sıra ikinci haftalık düşüşünü kaydederken, Dow Jones Ukrayna’daki çatışmaya ilişkin belirsizliğin ağırlık kazanması ve dikkatlerin yaklaşan Fed toplantısına çevrilmesiyle üst üste beşinci haftasına geriledi.

Rusya-Ukrayna krizine ilişik endişeler, başlangıçta Fed’in para politikasını sıkılaştırma yolundaki yüksek tahvil getirilerine ait endişeler satışı derinleştirdiği için, hisse senetleri bu sene zorlandı. S&P 500, 2022’de şimdiye kadar %11,8 düştü.

Ally’nin Baş Piyasalar ve Para Stratejisti Lindsey Bell,:

“Yatırımcılar Fed’in ürem oranlarını önümüzdeki hafta artırmaya başlayacağını kabul etse de, Fed’in oradan ne kadar uzağa ve ne kadar süratli hareket edeceği mevzusunda hala netlik yok” dedi. “Piyasanın (volatilite şeklinde) harekete geçmesi ve muhtemelen talebi düşürmesiyle, Fed’in bu kadar hızlı hareket etmesi gerekmeyebilir. Yine de, enflasyonun hızı bu senenin büyük bölümünde siyaset değişikliklerinin temel itici gücü olacak. “

Merkez Bankaları

Japonya Merkez Bankası‘nın iki günlük toplantısı Cuma günü sona erdiğinde para politikasında herhangi bir değişim açıklaması beklenmiyor ve enflasyon şimdilik dünyanın geri kalanının fazlaca gerisinde kalıyor. Yükselen piyasalarda, Türkiye’nin merkez bankasının bir haftalık repo faizini Perşembe günü enflasyonun Şubat ayında son yirmi senenin en yüksek seviyesi olan %54’e ulaşmasına karşın %14’te tutması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın para politikasına sıra dışı yaklaşımı, enflasyonla mücadelede daha sıkı para politikasından ziyade daha gevşek para politikasından yana. Brezilya Merkez Bankası da Perşembe günü toplanacak ve %10’sevinç bir senelik enflasyon oranı içinde peş peşe dokuzuncu artış olacak olan oranları %11,75’e yükseltmesi planlanıyor. Rusya‘nın merkez bankası, sert internasyonal yaptırımların birtakım etkilerini dengelemek amacıyla Ukrayna’nın işgalinin peşinden ürem oranını iki katına çıkararak bütün zamanların en yüksek seviyesi olan %20’ye çıkardıktan sonra Cuma günü toplanacak. Rusya borsası bu hafta yeniden kapalı kalacak.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,088.00 0.54%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,362.73 0.71%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.496504 0.49%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.430288 0.28%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.72 0.69%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063950 1.45%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.23 0.04%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 54.21 0.22%