Neden Rusya Kripto Seçeneği ile Yaptırımları Atlatamaz? - 2022

Neden Rusya Kripto Seçeneği ile Yaptırımları Atlatamaz? – 2022Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yoğunlaşırken, Rusya, saldırganlığını sona erdirmek için dünyanın her yerinden ekonomik yaptırımlarla yüz yüze kaldı.

Diğerlerinin yanı sıra, bu yaptırımlar arasında Rus bankalarının SWIFT sisteminden kesilmesi, Rus liderlerin ve bankaların varlıklarının dondurulması ve ülkenin yabancı para birimlerinde muamele yapma alanının sınırlandırılması yer aldı.

İstila ile beraber, Rus para biriminin dijital varlıklara taşınmasında bir artış oldu ve Rus oligarklarının fırtınayı atlatmak için basitçe Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerine başvurma olasılığı ile alakalı söylentileri ateşledi.

Ancak reel, söylentinin önerdiği kadar kolay olmayabilir. Aslında, parayı gerektiği şeklinde büyük meblağlarda taşımak için Rusyanın üstesinden gelmesi gereken üç büyük zorluk var.

İlk zorluk, en azından Rus liderlerin ve milyarderlerin yaptırımlardan kaçması için ihtiyaç duyulan ölçekte likidite eksikliğidir. Milyarlarca doların kripto para birimlerine taşınması gerektiği göz önüne alındığında, ağlar bu kadar çok önemli bir aktiviteyi kaldıramazdı.

Ulusal Güvenlik Konseyi siber emniyet direktörü Carol House’un 2 Mart Çarşamba günü bir web seminerinde söylediği benzer biçimde:

“Rusya bütün Amerika ve ortaklarının mali yaptırımlarını başarıyla atlatmak için ihtiyaç duyacağı ölçüt, kripto para birimini devlet için etkisiz bir birincil araç haline getirecektir.”

Bunun da ötesinde, yaptırımlardan kaçmaya çalışan Rus milyarderler anonimliğe güvenmek zorunda kalacaklar ve kripto para birimlerinin bunu sağladığına dair bir iman var. Ancak, bu tamamen doğru değil. Blockchain etkinliği ve kripto para birimlerinin hareketi gerektiğinde kolluk kuvvetleri tarafınca izlenebilir.

Son olarak, potansiyel olarak yasa dışı faaliyetlere karşı davranışlarında ölçülü oldukları için kripto para borsalarının çoğunu bu amaçla kullanmak zor olacaktır. Bu borsalar kara para aklamayla savaşım kurallarına tabidir ve genel olarak düzenleyiciler tarafınca büyük bir incelemeye tabidir, sadece en son gelişmeler sırasında daha da fazla incelemeye tabidir, bundan dolayı kendilerini hiçbir halde ifşa etmemeye özen göstereceklerdir.

Bununla beraber, dünyanın her köşesinden bağışlar akarken, kripto para birimleri Ukrayna halkına ve savunmasına destek olmak için etkin bir halde kullanıldı. Son zamanlarda bu bağışlar 54 milyon doları aştı.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,982.90 0.16%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,359.30 0.86%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.498737 0.98%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.429079 0.01%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.62 0.45%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063990 0.32%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.11 0.68%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.72 0.94%