Meta, Yeni Yapay Zeka Projeleri üzerinde çalışıyor - 2022

Meta, Yeni Yapay Zeka Projeleri üzerinde çalışıyor – 2022Meta CEO’su Mark Zuckerberg, kısa bir süre ilkin düzenlenen ‘Inside the Lab’ etkinliğinde şirketin üzerinde çalmış olduğu yeni suni zeka projelerini deklare etti.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ses komutları vasıtasıyla dilenen halde sahneler yaratabilen bir teknolojiyi tanıttı. Meta’nın suni zeka araştırmacıları, kullanıcıların sanal ortamlarını sesli komutlarla değiştirmelerine olanak tanıdıkları olan ve ses komutlarıyla çalışan bir bot üstünde çalışıyor. Builder Bot ismi verilen bu sistemin daha çok insanı metaverse’e çekmesi beklendiği gibi, yapay zekâ temelli sanatın üretiminde gelişmelere yol açabileceği de söyleniyor.

Zuckerberg, şirketin en son suni zeka araştırmalarının detaylarını paylaşan bir sanal etkinlikte, Builder Bot isminde değişen teknolojinin erken safhalardaki bir versiyonunu tanıttı.

Mark Zuckerberg:

“Bir dünyayı sözlerle tasvir etmenize imkan tanır ve dünyanızı sizin için, tanımladığınız biçimde oluşturur” dedi.

Tanıtım sırasında, Zuckerberg ve bir başka Meta mensubu, sesli komutlar aracılığıyla bir kumsal sahnesi yarattı. Yaratılan bu sahnede piknik masası, sahil kıyısı, palmiye ağaçları, piknik örtüsü benzer biçimde detaylar yer aldı. Ayrıca martı ve okyanus dalgalarının sesleri de tekrar sesli komutlarla sahneye eklendi. Örnek vermek gerekirse, “haydi parka gidelim” diyor. Bot derhal bunu yaparak bir park oluşturuyor. 

Etkinlikte Meta, konuşmadan konuşmayı tüm dillere çevirebilecek evrensel bir konferans tercümanı yaratma planlarını da deklare etti

META Küresel çapta kullanılabilecek hususi bir mütercim getiriyor

Mark Zuckerberg’in Inside the Lab isminde etkinlikte kaleme aldığı en dikkat çekici konu dünya üzerindeki tüm dilleri birbirine çevirebilen yapay zeka destekli bir sesli asistan oldu.

Zuckerberg’in açıklamalarına geliştirilen suni zeka destekli mütercim, bütün dillerde kullanılabiliyor. Bu küresel mütercim, dünya üstündeki herkesi dil problemi olmadan bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Zuckerberg, “Bu teknolojiyi daha da ilerlettikçe, yalnızca sesinizle deneyimlerinizi keşfetmek ve başkalarıyla paylaşmak için nüanslı dünyalar yaratabileceksiniz” diyor.

“CAIRAOKE” İLE SESLİ ASİSTAN OLUŞTURULABİLECEK

Sesli asistanlar ise Meta’nın üzerinde çalışmaya devam ettiği başka bir yapay zeka projesi olacak. Teknoloji devi, kullanıcıların sesli asistanlarla arkadaş benzer biçimde olmalarını sağlayacak çalışmalar yürütecek. Şirketin yeni projesi “CAIRaoke“, sesli asistan meydana getirmeye imkan tanıyacak.

Mark Zuckerberg, etkinlikte bu projeye ilişik bir video da gösterdi. Videoda “CAIRaoke” ile geliştirilen sesli asistanın, kullanıcıya yiyecek pişirmede destek oluyor. Sesli asistan, yiyecek pişirme işlemi esnasında evde sonlanmış olan tuzun siparişini verdi. Ve kullanıcının yemeğe tuz eklemesine yardımcı oldu.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,224.35 0.79%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,319.08 0.89%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.475421 3.3%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.447939 2.83%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.07 2.05%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061419 2.46%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.42 2%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.42 1.33%