Luna, UST Stablecoin için 1 Milyar Dolar Topladı - 2022

Luna, UST Stablecoin için 1 Milyar Dolar Topladı – 2022Luna Foundation Guard (LFG), Terra blok zincirinin mahalli tokeni olan LUNA’nın tezgah üzeri satışıyla 1 milyar dolar topladı.

Kripto sektörü tarihinin en büyüklerinden kabul edilen zam, Jump Crypto ve Three Arrows Capital tarafından, Republic Capital, GSR, Tribe Capital, DeFiance Capital ve diğer isimsiz yatırımcıların katılımıyla gerçekleştirildi.

Singapur merkezli kar amacı gütmeyen bir kurum olan LFG, Terra ekosisteminin büyümesine yardımcı olmak için Ocak ayında kuruldu.

1 milyar dolarlık satıştan elde edilmiş gelir, Terra’nın en büyük sabit parası olan UST için bitcoin cinsinden bir forex rezervi oluşturmaya gidecek.

UST, DeFi ekosistemlerinde popüler hale gelen algoritmik bir stabilcoindir. ABD doları fiyatına sabitlenmiş, şu anda 12 milyar doların üzerinde bir piyasa kıymeti ile övünüyor, bu rakam geçen yıl Kasım ayından bu yana üç kattan fazla arttı.

LFG, 1 milyar dolarlık sermaye enjeksiyonu yöntemiyle yaratılan rezervin, UST itfaları için faal bir şekilde bir “boşaltma valfi” olarak hareket edeceğini söyledi; kripto piyasalarındaki keskin satışlar sırasında stabilcoin fiyatının doların fiyatına sabitlenmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

Rezerv nasıl çalışır?

Tether ve Circle tarafınca çıkarılanlar benzer biçimde daha köklü sabit paraların aksine, algoritmik alternatifler fiyatlarını korumak için güvence kullanmazlar.

Bunun yerine, UST gibi durağan paralar, piyasa teşviklerine güvenerek durağan tutarlarını koruyor. Terra’nın web sitesinden mekanizmanın nasıl çalıştığına dair bir açıklamada durumu şöyle özetliyor:

“Terra’ya olan istek yüksek ve arz sınırlı olduğunda, Terra’nın fiyatı artar. Terra’ya olan istek düşük ve arz çok fazla olduğunda Terra’nın fiyatı düşer. Protokol, Terra’nın arz ve talebinin her zaman dengeli olmasını sağlayarak istikrarlı bir fiyat sağlıyor.”

Kullanıcılar, en büyüğü UST olan yeni Terra tabanlı sabit paraları LUNA tokenlerini yakarak basabilir ve benzer biçimde LUNA’yı basmak için UST’yi yakabilirler. Protokol tarafınca, 1 $ değerinde LUNA’nın her vakit 1 UST karşılığında alınıp satılabilmesini sağlayacak biçimde yakma mevzusunda teşvik edilirler ve bunun tersi de geçerli olabilir.

Bununla beraber, kripto piyasalarındaki satışların bu teşvikleri aşındırması niteliğinde devreye girmek için rezerv getirildi.

LFG, “Rezerv varlıklar, uzun süreli piyasa satışlarının alıcıları UST sabitleyici paritesini geri yüklemekten caydırdığı ve Terra protokolünün aleni piyasa arbitraj teşviklerini bozmuş olduğu durumlarda kullanılabilir” dedi.

Rezerv başlangıçta, LFG’nin Terra ekosistemiyle daha azca ilişkili olduğuna inanılmış olduğu bitcoin cinsinden olacak. Hangi varlıkların kullanılacağı henüz net olmamakla beraber, rezervin zaman arasında ilişkisiz diğer varlıklarla stoklanması bekleniyor.

Temel öncül, UST’ye olan istek keskin bir halde düşse bile Terra’nın arbitraj teşviklerinin bozulmadan kalmasını sağlayacağıdır.

Jump Crypto başkanı Kanav Kariya, biriki mekanizmasının “parasal yükümlülükleri desteklemek ve dinamik piyasa koşullarına karşı koruma sağlamak için kaç merkez bankasının yabancı para rezervi tuttuğuna benzer” olduğunu söyledi.

LFG’nin açıklamasına bakılırsa, Jump ve öteki yatırımcılar tarafınca 1 milyar dolarlık satışla satın alınan LUNA, dört yıllık bir hak kazanma süresi boyunca kilitlenecek.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,054.00 1.02%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,363.14 0.74%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.497805 1.03%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.429881 0.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.86 0.3%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.064024 1.49%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.21 0.21%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 54.15 0.48%