Küresel Finans Otoritesinden Kripto Risklerine Küresel Yanıt Verme Çağrısı - 2022

Küresel Finans Otoritesinden Kripto Risklerine Küresel Yanıt Verme Çağrısı – 2022G20 ekonomileri risk seyretme gözlemcisi olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), 2,6 trilyon dolarlık küresel kripto pazarından meydana gelen risklerin hızla büyüyebileceğini ve düzenleyicilerin sektörü dize getirmek için önceden hazırlanmış önlemlere ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu.

FSB, bitcoin benzer biçimde kripto varlıklar finansal sistemin küçük bir parçası olarak kalırken, veri boşluklarının tam kullanımlarını değerlendirmeyi zorlaştırdığını ve birçok yatırımcının ne satın aldıklarını tam olarak anlamadığını söylemiş oldu.

FSB’nin bir raporunda, büyük bankalar ve hedge fonları şeklinde geleneksel finansın, karmaşık yatırım stratejilerinde kripto varlıklara atıfta bulunan türevlerin yanı sıra daha çok dahil olmaya başladığı belirtildi.

Bu nedenle, finansal istikrar riskleri hızla yükselebilir ve muhtemel siyaset tepkilerinin zamanında seri birşekilde uygulanması gerekebilir. Ve bunların önceden değerlendirilmesine dair ihtiyacın altı çizildi. Rapor, kripto para biriminin tehdit seviyesini fazlaca azca olarak gören daha önceki FSB açıklamalarına kıyasla yavaş yavaş sertleştiğini gösteriyor.

“Kripto varlıklarının bu kurumlara olan ölçeğindeki ve birbirine bağlılığındaki mevcut gelişme yörüngesi devam ederse, bunun küresel finansal istikrar için etkileri olabilir”

Düzenleyiciler, kripto varlıklardaki bir erimenin – oldukca değişken ve hala belirsiz olan piyasaların – daha geniş ölçekte finans sektörüne iyi mi yansıyacağı konusunda gün geçtikçe daha fazla kaygı duyuyorlar.

Geçen Mayıs ayında, Çin’in kripto üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırmasının peşinden bitcoin ve ether için keskin bir düşüş, yatırımcıların güvenli liman varlıkları olarak algılanan dijital jetonları terk etmesiyle Amerika ve Alman devlet tahvillerinin getirilerinin düştüğünü gördü.

DeFi de FSB gündeminde öne çıktı

Bankalar ve borsalar şeklinde geleneksel finans otoritelerini atlatıp, kullanıcıların kripto para birimleri ödünç vermelerine, ödünç almalarına ve tasarruf etmelerine olanak tanır.

Düşük ürem oranları yatırımcıları getiri aramaya ittiğinden, DeFi pandemi esnasında popülaritesini artırdı. DeFi, dolandırıcılık ve öteki suçlar için bir mıknatıs haline geldi ve düzenleyiciler için ek zorluklar ortaya çıkardı.

FSB raporunda, “Yeterli tertip ve piyasa denetimi olmadan, DeFi ve ilgili platformlar finansal istikrar için risk oluşturabilir” dedi.

Fransa’nın menkul kıymetler gözlemcisi AMF’nin başkanı Robert Ophele, geçen hafta düzenleyicilerin eğrinin arkasında olduğunu ve FSB’nin aylar içinde stablecoin’ler ve dijital mevcudiyet hizmet sağlayıcıları için ilk küresel çerçevesine sahip olabileceğini söylemiş oldu.

FSB’nin bağlayıcı kurallar koyma yetkisi yoktur, sadece üyeleri, üstünde uzlaşıya varılan ilkeleri ulusal kurallara dönüştürmeyi taahhüt eder.

Avrupa Birliği, kripto varlıklardaki piyasaları regüle etmek için yeni bir yasayı onaylama konusunda önde gidiyor. Ancak düzenleyiciler, sektörün küresel doğası göz önüne alındığında aynı biçimde küresel bir yaklaşımın da gerekli olduğunu söylüyor.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,914.29 0.65%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,354.23 2.47%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493611 2.69%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428903 0.8%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.76 1.34%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.064303 1.59%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.24 1.59%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 54.03 1.1%