Kripto Piyasasında Ukrayna Grivnası Hacmi Rekor Seviyelerde - 2022

Kripto Piyasasında Ukrayna Grivnası Hacmi Rekor Seviyelerde – 2022Rusya’nın geçen hafta Ukrayna’yı işgaline cevap olarak, kripto para topluluğu Ukrayna’yı ve halkını desteklemek için bir araya geldi ve yaklaşık 30 milyon dolarlık bağış topladı. Ukrayna’nın milli para biriminde (Ukrayna grivnası) listelenen kripto para piyasalarında işlem hacminde mühim bir artış oldu.

Etkilenen insanoğlu birincil endişe kaynağı olmaya devam ediyor, sadece Bitcoin (BTC) ve öteki kripto varlıkları, iki ülke arasında devam eden çatışmanın bir sonucu olarak birçok Ukraynalı ve Rus bireyin geleneksel finansal sistemlerine erişimini kaybetmesi sebebiyle odak halini aldı.

Pek çok Ukraynalı ve Rus’un kesintiler ve yaklaşmakta olan yaptırımlar sebebiyle geleneksel bankalarına güvenemedikleri göz önüne alındığında, giderek artan sayıda şahıs, geleneksel finansal aracılara bağlı kalmadan uluslararası olarak taşınabilecek sansüre dayanıklı varlıklara sahip olmanın gerekliliğini fark ediyor.

Ukrayna Merkez Bankası’nın elektronik nakit transferleri üzerindeki kısıtlamaları nedeniyle birçok Ukraynalı kripto para birimine başvurdu. Coin Metrics’in piyasa verilerine nazaran, geçen hafta Ukrayna’nın milli para biriminde (Ukrayna grivnası) listelenen kripto para piyasalarında işlem hacminde önemli bir artış oldu.

Ukrayna Grivnası Günlük USD Hacmi. Kaynak: Coin Metrics

Hyrvnia borsalarda kaydedilen en yüksek seviyelerde muamele görmüş oldu

Dahası, işgalin başlangıcından bu yana, Bitcoin, Ethereum (ETH) için Binance ve LocalBitcoins’de ve bu pazarlarda Tether (USDT) ve Binance USD (BUSD) şeklinde sabit paralarda kote edilen Grivnası miktarı hiç görülmemiş en yüksek seviyelerine ulaştı.

Raporlara nazaran, kabul edilen bir Ukrayna borsası olan Kuna’daki ticaret faaliyeti de arttı.

24 Şubat’tan bu yana Rus rublesi ile Binance, CEX.Io ve LocalBitcoins pazarlarında hacimde bir artış görüldü. Özellikle Finbold, Rus bankalarının ürem artırmasıyla Ruble-Bitcoin (RUB/BTC) hacimlerinin 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Ruble rekor düşük seviyeye düşerken oranlar %20 seviyelerini gösterdi.

Yangına körükle giden laflarıyla Rusya Devlet Duması Rusya Federasyonu Komünist Partisi (CPRF) mebus Nikolai Arefiev, yeni bir ekonomik bozgun niteliğinde Rus sakinlerinden 60 trilyon ruble kullanılacağını açıkladı.

Bu nedenle, CPRF’nin fonlarına erişemeyeceği göz önüne alındığında, sağladığı anonimlik nedeniyle daha çok Rus vatandaşı kriptoya yöneliyor.

Rublenin Pazartesi günkü düşüşünün ardından, Rusya merkez bankası, önceki %9,5’ten %20’ye yükselen faiz oranlarında mühim bir artışı içeren acil önlemler uygulamaya koydu.

Ayrıca analistler, SWIFT’den ihraç edilen son yaptırımların Rusya merkez bankasının varlıklarını “felce uğratacağı” için Rus ekonomisinin bu yıl %5 küçüleceğini tahmin ediyor.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,974.60 2.18%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,353.55 2.16%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486464 2.1%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.427794 2.16%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.45 2.92%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063388 3.01%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.97%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.29 2.96%