Kripto Piyasaları Bölgesel Gerilim Kaynaklı 100 Milyar Dolar Değer Kaybetti. Altın Güvenli İlerliyor - 2022

Kripto Piyasaları Bölgesel Gerilim Kaynaklı 100 Milyar Dolar Değer Kaybetti. Altın Güvenli İlerliyor – 2022Kripto piyasası, Rusya ve Ukrayna arasındaki hızla artan gerilimlerin ardından Çarşamba günkü yükseliş ivmesinin azalmasıyla Cuma günü düştü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in televizyonda ordusunun Ukrayna’da “askerden arındırma ve Nazilerden arındırma”yı sağlamayı amaçlayan “özel bir askeri operasyon” gerçekleştireceğini açıklamasından bu yana piyasalar çalkalanıyor. Bitcoin’in altın pazar payını ele geçirmesi durumu son yıllarda tartışılmakta. Şimdi Ukrayna’daki kriz ile beraber yatırımcılar BTC’nin “emin liman” statüsünü sorguluyor.

Ukrayna’nın askeri işgali, Kiev’in başkentinde ve Kharkiv, Dnipro ve Mariupol dahil olmak suretiyle öteki şehirlerde füze patlamalarının bildirilmesiyle 24 Şubat’ta başladı. Bu gerilimlerin piyasalarda belirsizlik yaratarak yatırımcıları ürküttüğü görülüyor.

Altın Gerçek Güvenli Liman mı?

BTC yazı sırasında %5,79 düşüşle 39,237,50 dolardan el değiştiriyor. Kripto endüstrisinin en büyük ikinci kriptosu olan Ethereum, gün içinde % 2,81 düşüşle 2,665 $ mevcut fiyatına geriledi.

Bitcoin’in bir kıymet kaynağı olarak altının pazar payını çalıp çalmadığı tartışması son yıllarda kızışıyor. Ukrayna’daki krizin ortasında bitcoin engellenirken, yatırımcılar şimdi “emin liman” statüsünü sorguluyor.

Altın ise, yatırımcıların kıymetli madene akın etmesiyle ortalama %2’lik bir yükselişle bir yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Tüm gözler Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik artan saldırganlığına odaklanarak yatırımcıların gayri muayyen yedi gün sonu öncesinde kendilerini tekrar konumlandırmasıyla altın piyasası çekiş kazanıyor.

Cuma günü, Ukrayna’daki Rus güçlerinin korkunç bir saldırıyla Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin kontrolünü ele geçirmesiyle altın 35 dolardan fazla yükseldi.

Terra (LUNA), Solana (SOL), Polkadot (DOT) ve Shiba Inu (SHIB) dahil olmak üzere diğer birçok kripto varlığı da toplam kripto piyasası kapitalizasyonu %9.61′lik bir düşüşle 1,7 trilyon dolara düşmüş olduğu için büyük bir darbe aldı.

Geleneksel pazarlar da çok daha iyi netice vermedi. Dow Jones Industrial Average ve Standard & Poor’s 500, gecelik işlemlerde %1.9 düştü. Rusya’nın en büyük ve en likit 50 şirketini takip eden büyük bir pay senedi endeksi olan MOEX de dünden %20 kıymet kaybetti.

Ukrayna, dünyadaki en yüksek kripto para birimi benimseme oranlarına sahip ülkeler içinde yer alıyor. Doğu Avrupa ülkesinin kripto para birimlerinin yasallaştırılmasına giden yolda aktif çalışmalarda bulunuyor.

ABD ve bazı müttefikleri, desteklerini Ukrayna’nın arkasına atıyor ve Rusya’nın yaptırımları hafifletmek için Kripto’ya dönme ihtimaline ilişkin korkular devam ederken, gerilimleri azaltmak için Rusya’ya geniş kapsamlı yaptırımlarla vuruyorlar.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,065.16 0.19%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,309.42 1.4%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.468431 4.42%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.445382 3.19%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.69 2.89%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.060806 3.41%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.34 2.11%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.04 2.07%