Kazakistan Bitcoin Üretimini Darbe Aldı. Peki Etkileri Neler Oldu? - 2022

Kazakistan Bitcoin Üretimini Darbe Aldı. Peki Etkileri Neler Oldu? – 2022Birçok madencinin operasyonlarını Kazakistan dışına taşımak zorunda kalmasına karşın, Bitcoin hash oranı hafta sonu süresince tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Blockchain.Com’dan alınan verilere gore, toplam Bitcoin hash payı Cumartesi günü ham değerlerde %31,7 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 248,11 exahash’e ulaştı.

Pazar günü son olarak hash oranı 209.63 EH/s’de okundu.

Hashrate, Bitcoin benzer biçimde bir blok zincirinin devamlı emek vermesi için harcadığı hesaplama gücü miktarını anlatım eder. Ancak hash, genellikle yoğun enerji tüketimi nedeniyle eleştirilir.
Bitcoin’in hash payı, Çin’in kripto yasağının madencileri daha misafirperver yerlere kaçmasına neden olduktan sonra Temmuz ayından bu yana istikrarlı bir şekilde toparlandı ve birçok şahıs komşu Kazakistan’a sığındı.
Bununla beraber, siyasal kaos ve elektrik kesintileri, madencilerin Çin’in madencilik göçünün peşinden yakın zamanda dünyanın en büyük ikinci Bitcoin üreticisi haline gelen Orta Asya ülkesinden kaçmasına niçin oluyor.

Uzmanlar bitcoin ağındaki muamele gücünün %48 düştüğünü belirtti. Kazakistan’da laf konusu sıkıntılar sebebiyle yaşanmış olan düşüşün hash oranlarının üstün dereceli düzeylerinden bulunduğunu ve web kesintisinden gerçekleştiğini vurgulayarak, bu durumun piyasalara tesirinin sınırlı kalması umuluyor.

Ayrıca Kazakistan, yakın zamanlarda açıkladığına göre Bitcoin üretimini arttırmak için nükleer santral kurmayı planlıyor. Çin’deki yaşananların ardından Kazakistan’ın BTC üretimi 4 katına çıkmıştı. Bu konuda anlaşılan o ki yerini sağlamlaştırmak amaçlı ilerleyen zamanda yeni gelişmeler duyabiliriz.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Yoyodex’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,974.60 2.18%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,353.55 2.16%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486464 2.1%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.427794 2.16%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.45 2.92%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063388 3.01%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.97%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.29 2.96%