İsviçre, Rusya için Kripto Paralar Hakkında Harekete Geçti  - 2022

İsviçre, Rusya için Kripto Paralar Hakkında Harekete Geçti  – 2022İsviçre federal hükümeti, Rus vatandaşlarının ve İsviçre sınırları içinde bulunan işletmelerin sahip olduğu kripto varlıklarını dondurmayı planlıyor.

Tarihsel olarak yansız olan ülke, Rusya’ya yaptırım icra etmek için Avrupa Birliği’ne yeni katılmakla kalmadı. Aynı zamanda Rusların kripto parasının da peşinden gidiyor. Cuma günü yayınlanan bir rapora bakılırsa, İsviçre federal hükümeti, Rus vatandaşlarının ve İsviçre sınırları içinde bulunan işletmelerin haiz olduğu kripto varlıklarını dondurmayı planlıyor.

Dondurma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline cevap olarak Avrupa Birliği tarafından halihazırda uygulanan yaptırımlarla aynı zamana muadil gelecek. Financial Times‘ın bildirdiği üzere, İsviçre Maliye Bakanı Guy Parmelin, Başkan Vladimir Putin’in yakın arkadaşları da dahil olmak üzere 223 Rus’un geçen hafta İsviçre tarafından banka hesaplarının ve fiziksel varlıklarının dondurulduğunu söyledi. Kripto para birimi yasakları, AB yaptırımlarının ötesinde ek bir cezadır.

Maliye bakanlığından üst düzey bir yetkili, İsviçre’nin blok zinciri endüstrisinin bütünlüğünü korumak istediği için kripto varlıklarının dondurulmasının lüzumlu olduğunu söyledi.

“Birisi kripto varlıklarını soğuk cüzdanında tutuyorsa onları tanımlamak hemen hemen katiyen olacaktır. Ancak kripto hizmetleri kullanıyorlarsa (fonlar, borsalar vb.) bu hizmet noktalarını hedefleyebiliriz.”

Çarşamba günü, Avrupa Birliği, Rusya’nın kripto para birimleri kullanarak ekonomik yaptırımlardan kaçma yeteneğini kırma planlarını duyurmuştu. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, “27 AB ülkesi tarafından kararlaştırılan mali yaptırımları atlatmak için kullanılmaması gereken özellikle kripto para birimleri veya kripto varlıklar mevzusunda önlemler alıyoruz.” Demişti.

Coinbase ve Binance şeklinde borsalara Rusya’nın kripto para birimine erişimini yasaklama ve dondurma çağrıları, dijital varlıkların sınırsız doğasını ön plana çıkardı. Bir borsa erişimi dondurabilir yada kısıtlayabilirken, soğuk cüzdanda tutulan kriptoya veya kendi haline emanet cüzdanına el konulması, sahipleri kısıtlı kanallardan taşımaya çalışmadıkça daha zor olacaktır.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,114.01 0.35%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,313.87 0.69%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.472004 3.32%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.446598 2.53%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.77 2.32%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061082 2.68%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.37 2.03%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.15 1.39%