Hindistan, Kripto Reklamlarına Ağır Şartlar Getirdi - 2022

Hindistan, Kripto Reklamlarına Ağır Şartlar Getirdi – 2022Hindistan Reklam Standartları Konseyi, sanal dijital varlıklar için yönergeler ve birtakım sıkı şartlar getirdi. Hindistan’ın kripto konusundaki politik çekincelerini bilmekteyiz. O yüzden bu gibi bir önlem almaları söylemleriyle elbette paralellik gösterdi.

Hindistan Reklam Standartları Konseyi (ASCI), kripto yada sanal dijital varlıklarla alakalı reklamlar için 1 Nisan’da yada sonrasında geçerli olacak yönergeler yayınladı. Daha önceki reklamlar, 15 Nisan 2022’den sonra yeni yönergelere uymadıkları sürece kamuya açık alanda görünmemelidir.

Konsey, yönergeleri çerçevelemek için “hükümet ve sanal dijital varlık endüstrisi de dahil olmak suretiyle farklı paydaşlarla” kapsamlı istişareler yaptığını söyledi.

Birincil rehber, VDA (sanal dijital mevcudiyet) ürünleri ve VDA borsaları yada VDA’ları içeren bütün reklamların aşağıdaki mesuliyet reddi beyanını taşımasını gerektirir: “Kripto ürünleri ve NFT‘ler düzenlemeye doğal olarak değildir ve oldukca riskli olabilir. Bu tür işlemlerden meydana gelen herhangi bir zarar için düzenleyici rücu edilemez.”

Yönergelere bakılırsa, tüketiciler bu terimleri yasal düzenlemelere doğal olarak ürünlerle ilişkilendirdiği için “para birimi”, “menkul kıymetler”, “saklayıcı” ve “depozito” kelimeleri VDA ürün veya hizmetlerinin reklamlarında kullanılamaz.

Kılavuzlar ayrıca VDA ürünlerinin maliyetinin yada karlılığının aleni, doğru, yeterli ve güncel bilgiler içermesini de amaçlamaktadır. Örneğin, “sıfır maliyet“, tüketicinin öneri yada işlemle makul olarak ilişkilendirebileceği bütün maliyetleri içermelidir.

Yönerge, “geçmiş performansa ait bilgilerin herhangi bir halde kısmi yada taraflı olarak verilmemesini” sağlamak için reklamlarda “12 aydan kısa süreler için iadelere yer verilmemesi” zorunluluğunu içermektedir.

Hindistan’ın reklam gözlemcisi, kripto ile alakalı reklamların birçoğunun “bu tür ürünlerle ilişkili riskleri yeterince açıklamadığına” inanıyordu.

Kasım 2021’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kripto para birimlerinin düzenleyici beklentilerini değerlendirmek için bir toplantıya başkanlık etti ve raporların “aşırı ümit verici ve şeffaf olmayan reklamlar yöntemiyle gençleri yanıltma girişimlerini” tatil etmek için güçlü bir fikir donanmasına varıldığı açıklandı.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,901.13 0.22%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,305.71 1.05%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493068 2.34%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.448903 1.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.63 2.68%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061897 1.33%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.39 1.7%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.12 1.18%