Haber: Not Alın: Bitcoin’in 1 Haftalık Seviyeleri Belli Oldu!

Haber: Not Alın: Bitcoin’in 1 Haftalık Seviyeleri Belli Oldu!

Düşen Bitcoin (BTC) fiyat hedefleri, uzun vadeli holder’lar tarafından kripto paraların ‘dağıtımı’ konusundaki endişeler içinde yükselmeye devam ediyor. Bitcoin, trader’ların yeni bir makro dip seviyesi için talepleri devam ederken 4 Haziran’da dar bir aralıkta sıkıştı.

Analistler Bitcoin için hiç de iç açıcı konuşmuyor!

Nasilcoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, BTC hafta sonuna kadar 29.000 ile 30.000 dolar içinde sıkıştı. BTC, önceki gün 31.000 dolara yakın bir canlanmayı başarmıştı, sadece haftanın son Wall Street muamele seansı boğaların çabalarının karşılığını aldı. Mesai saatleri dışında piyasalar zayıf hacimler, ancak oldukça az oynaklık sunduğundan, gözler kaçınılmaz bir kırılmanın olası yönüne çevrildi. ‘Crypto Tony gün içinde bir takım tweet’in bir bölümünde şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bitcoin’in haftalık grafiği korkulu görünüyor ve bundan dolayı düşüş trendi devam ediyor. Sonunda düşmeden ilkin bu aralıkta biraz daha konsolide olacağımızı düşünüyorum.

Bitcoin

Analist bir başka paylaşımda ise, bu tahmini düşüş gerçekleştikten sonrasında BTC için 22.000 ile 24.000 dolar arasındaki bir hedefi yineliyor:

24.000 – 22.000 dolara başka bir düşüş arıyorum, ancak elbette dağıtım vakit alıyor. Bu nedenle, hemen hemen herhangi bir düşüş yaşanmadan önce bu yardımcı bölgelerinin çevresinde geziniyor olabiliriz.

BTC için ‘düşük dalgalanma’ olacak biçimde 27.000 dolar ve altında bir birikim stratejisini açıklayan popüler Twitter hesabı Cryptotoad da dahil olmak suretiyle, ötekiler gelen zayıflıktan en iyi biçimde yararlanmayı planlıyor.

Bitcoin uzun vadeli holder’ları, satmaya başladı

Bitcoin için daha düşük dip seviyeleri izleyen diğer kaynaklar, on-chain analistlerden eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes benzer biçimde tanınmış uzmanlara kadar uzanıyor. Ateşe yakıt ekleyen, on-chain analitik platformu CryptoQuant’tan gelen veriler ve bu, uzun vadeli holder’ların klasik bir ayı piyasası hareketinde BTC’lerini zulalarından çıkarmaya başladığının sinyalini veriyor.

Katkıda bulunan analist Edris, sitenin 3 Haziran’da yayınlanan QuickTake piyasa güncellemelerinden birinde mevcut durumu, “Uzun vadeli holder’ların teslim olma aşaması başladı” gibi özetliyor.

Bitcoin

Uzun vadeli holder’ların Spent Output Profit Ratio (SOPR) grafiği hakkındaki yorum icra eden Edris, Bitcoin tarihinde nesiller boyu diplerden önce gelen koşullarla karşılaştırmalar yapıyor. Bunlara 2014 ve 2018 ayı piyasalarının yanı sıra Mart 2020’deki Covid-19 çapraz piyasa çöküşünü de dahil ediyor ve sonuç olarak şunlar söylüyor:

Şu anda, uzun vadeli holder’lar kapitülasyon aşamasına giriyor ve zararına satıyorlar. Bu da akıllı para biriktirme aşamasının başladığını ve önümüzdeki birkaç ayın piyasaya uzun vadeli yatırım için büyük bir fırsat sunacağını gösteriyor. Böyle bir kapitülasyon olayı, genellikle oldukça yıllı bir dibi işaret eder.

BTC
Bitcoin uzun vadeli holder SOPR açıklamalı grafik / Kaynak: CryptoQuant

Borsalar hala büyük alımlar görüyor

Bu arada, bazılarının esasen düşüşü satın aldığına dair bir ipucu olarak, borsa verileri son günlerde çıkışların girişleri belirgin şekilde yendiğini gösteriyor. On-chain analitik firması Glassnode’a göre, 3 Haziran’da büyük borsalardan gelen net akışlar toplamda -23.286 BTC ile 14 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bitcoin
Bitcoin borsa akışlar grafiği / Kaynak: Glassnode

Glassnode lider on-chain analisti Checkmate, haber bülteni ‘The Week On-Chain’in son sayısında haftanın başlarında uzun vadeli holder davranışlarını tartışırken, ek olarak, şu anda satışla en az ilgilenen yatırımcı sınıflarını tanımlıyor.

Analist özellikle, Kasım 2021’in bütün zamanların en yüksek seviyelerine yakın alanlardan satın alanların ‘göreceli olarak fiyata duyarsız olduğu görülüyor’ diye belirtiyor ve yatırımcı profilinin giderek daha fazla bu tür inatçı hodler’lardan oluştuğunu da sözlerine ekliyor. Analist, son olarak şunları söylüyor:

Fiyatta geçindiren düşüşlere ve +80 bin BTC’lik büyük bir spot tasfiye olayına rağmen, kripto paralarını bırakmak mevzusunda isteksizler.

 

 

Resim kaynak: kriptokoin.com

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,036.00 0.58%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,359.55 0.61%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.497456 0.03%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.429071 0.36%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.65 0.82%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.064084 1.59%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.13 0.68%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.98 0.98%