Haber: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmeleri ve Tarihleri Not Edin! 

Haber: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmeleri ve Tarihleri Not Edin! Altın tutarları, hafta başlangıcında 1.800 doların altına düşmesinin arkasından yönünü bilakis çevirdi ve dört haftalık bir yitik serisini sonlandırdı. Piyasa analisti Eren Sengezer, teknik göstergelerin, altının önümüzdeki hafta yükselmeye devam etmekte zorlanabileceğini gösterdiğini, ancak Amerika Hazine tahvil faizlerinin FOMC’nin Mayıs toplantı tutanaklarına tepkisinin, haftanın ilerleyen saatlerinde altının hareketini yönlendirmesi gerektiğini belirtiyor.

Geçen hafta piyasalarda ne oldu?

Haftanın başındaki riskten kaçınan piyasa ortamı, doların güç kazanmaya devam etmesine yardımcı oldu ve altının Ocak sonundan bu yana en düşük seviyesi olan 1.786 doları görmesine niçin oldu. Çin’den gelen veriler, Perakende Satışların ve Endüstriyel Üretimin Nisan ayında yıllık bazda sırasıyla %11,1 ve %2,9 daraldığını ortaya koyarak yatırımcılara ülkenin sıfır-Covid politikasının iktisat üstündeki negatif etkisini hatırlattı. Doların etkileyici performansını yansıtan Amerika Dolar Endeksi (DXY), 2002 sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Salı günü, Şanghay şehri tüm ilçelerde sıfır koronavirüs enfeksiyonuna ulaştığını duyurdu ve kısıtlamaların 1 Haziran’a kadar tamamen kaldırılması amacıyla 21 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak kısıtlamaları gevşetmeye başlayacaklarını açıkladı. Analiste nazaran, bu gelişme altının toparlanmasına yardımcı olsa da, yükselen ABD Hazine tahvil faizleri, altını yukarı yönlü sınırladı. Kriptokoin.Com olarak da bildirdiğimiz üzere altın tutarları, Çarşamba günü nispeten sakin kaldı ve Perşembe günü yükseliş ivmesi toplamadan önce günü yatay kapadı.

Altın fiyatları

Walmart, Target ve Kohl’s dahil olmak suretiyle Amerika’deki büyük perakendecilerden gelen hayal kırıklığı yaratan hasılat rakamları ve iç karartıcı satış görünümleri, Perşembe günü yoğun bir güvenlik uçuşunu tetikledi. Riskten kaçınmaya rağmen, dolar düşen Amerika faizleri içinde talep bulmakta zorlandı ve altın fiyatları ortalama %1,5 terfi etti ve Mart başından bu yana en büyük bir günlük hasılatını kaydetti. Ayrıca analist, altının Perşembe günkü ralli esnasında 200 günlük kilit SMA’nın üstüne çıkarak teknik alıcıları daha da cezbettiğini belirtiyor.

Üst seviye makroekonomik veri açıklamalarının ve temel manşetlerin yokluğunda altın Cuma günü haftalık kazançlarını konsolide etti ve mütevazi günlük kayıplar kaydetti. Ne olursa olsun, altın Nisan ortasından bu yana ilk kez haftalık hasılatlar kaydetti.

Gelecek haftanın gündeminde altın tutarları için önemli neler var?

S&P Global Salı günü ABD için flaş PMI raporlarını yayınlayacak. Bu yayınların, Mayıs ayı başlarında hem hizmet bununla beraber imalat sektörlerinde ticari faaliyetin kuvvetli bir hızla büyümeye devam ettiğini göstermesi planlanıyor. Bununla birlikte analist, artan girdi fiyatlarına ve şirketlerin boş pozisyonları doldurmakta karşılaştıkları zorluklara işaret etmeleri niteliğinde, doların zeminini koruyabileceğini ve altın tutarları üzerinde baskı yapabileceğini hatırlatıyor.

Çarşamba günü, FOMC, Fed’in politika faizini 50 baz puan artırmaya karar verdiği Mayıs toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. FOMC Başkanı Powell, basın toplantısında ’75 baz puanlık bir artış, komitenin etken olarak düşündüğü bir şey değil’ dedi. Analist, şu şekilde değerlendiriyor:

Tutanaklar bazı politika yapıcıların 50 baz puanın üstünde faiz artışı fikrine açık olduğunu ortaya koyarsa, bu şahin bir büyüme olarak görülebilir ve faizleri artırarak altının güneye dönmesine niçin olabilir.

Altın fiyatları

Öte yandan, Fed yetkilileri önümüzdeki iki görüşmede politika faizini 50 baz puan artırmaya istekli olduklarını dile getirdiler. Yayın, politika yapıcıların daha sonra daha yüksek oranların enflasyon ve tüketici faaliyetleri üzerindeki etkisini görmek için temkinli bir duruş sergilemeye çalışabileceklerini önerebilir. Böyle bir senaryoda analist, dolar satışlarının ivme kazanabileceğini ve altında uzun soluklu bir toparlanmanın önünü açabileceğini not ediyor.

Amerika ekonomisi, haftanın ikinci yarısında ilk çeyrek GSYİH büyümesini ve Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi verilerini içerecek. Analiste göre, GSYİH verisinin, ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun ekonominin senelik %1,4 oranında daraldığını gösteren ilk tahmininde bir gözden geçirme olacağından, gözle görülür bir piyasa tepkisini tetiklemesi pek muhtemel değil.

Altın fiyatları

Çekirdek PCE enflasyonunun Mart’taki %5,2’den Nisan’da yıllık bazda %4,6’ya gerilemesi umut ediliyor. Bu verilerin piyasa tahminleriyle ahenkli olması yada daha da düşük olması durumunda analist, altının hafta sonundan önce ivme kazanmasının ve bunun tersinin de muhtemel olduğunu söylüyor.

Bu arada yatırımcılar Çin’deki koronavirüs ile alakalı gelişimleri yakından takip etmeye devam edecek. Analiste nazaran bu cephedeki olumlu manşetler, iyileşen bir talep görünümüne işaret edecekleri için altının güçlenmesine destek olabilir.

Altın fiyatları

Altın tutarları teknik görünümü ve altın duygu anketi

Analist, günlük grafikte, Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesinin bu haftaki toparlanmaya karşın 50’nin altında kaldığını belirtiyor ve bunun altının son yükselişinin teknik bir düzeltmenin parçası bulunduğunu gösterdiğini kaydediyor. Ek olarak analist, altının şu anda 1.840 dolar civarında bulunan 200 günlük SMA’yı hemen hemen doğrulamadığını ifade ediyor. Analist, şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

Altının yardımcı olarak 1.840 doları kullanmaya başlaması durumunda, bir sonraki önemli mukavemet, son olarak düşüş trendinin %23,6’lık Fibonacci düzeltmesinin bulunmuş olduğu 1.850 dolarda hizalanıyor. Bu seviyenin üstünde bir günlük kapanış, yükseliş gelişimi olarak görülebilir ve 1.870 dolara doğru ek hasılatlar için kapıyı açabilir. Öte yandan, altın 200 günlük SMA’yı geçemezse satıcılar yeniden devreye girebilir. Bu senaryoda, 1.810 dolar, 1.800 dolardan önce bir sonraki düşüş hedefi olarak hizalanıyor.

UAU

FXStreet Tahmin Anketi, uzmanların büyük bir kısmının altının gelecek hafta yatay hareket edeceğini tahmin ettiğini gösteriyor. Analiste bakılırsa, 1.850 dolarlık yaklaşık hedef, yakın vadede ek kazançlar için yer olduğu anlamına geliyor. Analist, hem bir aylık bununla beraber çeyreklik görünümlerde boğa eğilimi olduğunu belirtiyor.

XAU

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,982.90 0.16%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,359.30 0.86%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.498737 0.98%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.429079 0.01%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.62 0.45%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063990 0.32%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.11 0.68%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.72 0.94%