Güney Kore Rus Tabanlı IP Adreslerini Engelledi - 2022

Güney Kore Rus Tabanlı IP Adreslerini Engelledi – 2022Güney Kore borsalarından Upbit, Gopax, Bithumb ve Korbit, Rus tabanlı kullanıcılara dijital varlık hizmetleri sunmayı bıraktı.

Güney Kore önde gelen kripto para borsalarından bazılarının, Rusya’dan gelen IP adreslerini engelleyerek Putin rejimine karşı artan sayıda küresel yaptırıma katılmış olduğu açıkladı. Bu ticaret yerleri arasında Upbit, Gopax, Bithumb ve Korbit bulunmaktadır.

Güney Kore’den Rusya’ya Yaptırımlar

En son örnek Güney Kore’nin en büyük dijital varlık tecim merkezlerinden geldiğinden, Rusya’ya uygulanan ambargoların listesi genişlemeye devam ediyor. Yakın tarihindeki bir yerel tutanağa nazaran, muamele bazında ülkenin en büyük kripto borsası olan Upbit, Rus IP adreslerinden gelen para çekme isteklerini reddetmeye başlayacağını duyurdu.

Şirket, “Finansal Eylem Görev Gücü yönergelerine müsait olarak, kara para aklama riskinin yüksek olduğu ülkelerdeki kullanıcıların aboneliklerini engelledik” dedi.

Bu politikayı üstlenen bir diğer büyük platform ise Gopax. Sadece Rusya’dan gelen IP adreslerini engellemekle kalmadı, hem de Rus kullanıcılardan kayıtlı 20 hesabı da dondurdu. Bu tür müşterilere hizmetlerini durduran diğer borsalar Bithumb ve Korbit’tir.

Bu Koreli şirketlerin aksine Binance ve Kraken, Rus tabanlı kullanıcılara hizmet vermeyi kısıtlamama sözü verdi. İlki, kriptonun “daha ​​fazla finansal özgürlük” sağladığını ve bu şekilde bir hareketin sektörün ilkelerine aykırı olabileceğini vurguladı.

Kraken’in CEO’su Jesse Powell da benzer bir duruş sergiledi. Şirketinin Rus müşterilerinin hesaplarını yasal bir zorunluluk olmadan donduramayacağını söyledi.

Bazı politikacılar ve finans uzmanları, kripto para birimi endüstrisinde düzenlemeler getirmenin her zamankinden daha eleştiri olduğunu, aksi takdirde Rusya’nın para cezalarını atlamak için mevcudiyet sınıfını kullanabileceğini belirtti. Bu kişiler içinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde  ve ABD’nin eski First Lady’si Hillary Clinton da var.

İkincisi, bazı kripto para alım satım yerlerinin Rus tabanlı kullanıcılara hizmet vermeyi reddetmesinden “hayal kırıklığına uğradığını” bile söyledi:

“Hepsinin değil, birtakım lafda kripto borsalarının, sadece bazılarının bir özgürlükçü felsefe veya her neyse Rusya ile işlemlerini bitirmeyi reddettiğini görmek beni hayal kırıklığına uğrattı.”

Clinton, Rusya’nın ekonomik faaliyetini yalıtmak ve böylece Vladimir Putin’e baskı yapmak için her insanın “olası olduğunca fazlasını” yapması gerektiğine inanıyor.

 “Bence Hazine Bakanlığı, bence Avrupalılar kripto piyasalarının Rusya’ya kaçış kapısı açmasını nasıl önleyebileceklerine bakmalılar.”

Hillary Clinton

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,886.50 1.04%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,296.68 2.27%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.462172 5.86%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.441277 3.82%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.40 3.52%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.060421 3.86%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.23 2.76%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.63 2.65%