Google, Rusya’daki Reklamları Askıya Aldı - 2022

Google, Rusya’daki Reklamları Askıya Aldı – 2022Google, Rusya’da online reklam satışının tamamını durdurduğunu açıkladı. Bu tedbir, arama, YouTube ve dış yayın ortaklarını da kapsayacak.

Google Perşembe gecesi yaptığı açıklamada, ülkenin internet düzenleyicisinin firmanın Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile alakalı yanlış malumat gösteren reklamları göstermeyi bırakmasını istek etmesinin peşinden Rusya’daki tüm reklamları askıya aldığını söylemiş oldu.

Google, arama, YouTube ve görüntülü reklamcılık da dahil olmak suretiyle ülkedeki reklamcılık işini duraklatmak için bir adım attığını söylemiş oldu. Hareket, şirketin Rus devlet medyası tarafınca üretilen içeriğin reklamını askıya almasından birkaç gün sonrasında geldi. Ayrıca, çatışmayla ilgili reklamları zaten engellediğini, şundan dolayı insanların finansal kazanç için krizden yararlanmasını istemediğini söyledi.

“Olağanüstü koşullar ışığında, Rusya’da Google reklamlarını duraklatıyoruz. Durum hızla gelişiyor ve uygun olduğunda güncellemeleri paylaşmaya devam edeceğiz “dedi.

Google’ın bir birimi olan YouTube’u, Rusları aktüel vakalar hakkındaki yanlış bilgilendirmek için reklam kampanyaları yürütmekle suçladı.

Rusya’daki reklamların askıya alınmasına ayrıca teknoloji şirketi, RT, Sputnik ve öteki Rus devlet destekli medyaları Avrupa’daki YouTube’dan yasakladı. Ayrıca, artık Rus devlet medyasından gelen içeriğin Google Haberler’de görünmesine izin vermeyeceğini de belirtti.

Ukrayna hükümetinin talebi üzerine Google, Ukrayna’daki RT ve öteki Rus YouTube kanallarına erişimi de kısıtlayacağını söylemiş oldu.

Rusya’ya tepkiler son hız ile devam ediyor. Spotify ve Google öncesinde en oldukça ses getiren adımı Apple atmıştı. Apple Rusya’daki bütün satışlarını durdurdu.

ABD’li Nike şirketi, mode devi H&M Rusya’da satışlarını durdurma kararı almıştı. ABD merkezli havacılık şirketi Boeing, Rus şirketleriyle tüm ilişkilerini sonlandırdığını deklare etti.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,054.00 1.02%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,363.14 0.74%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.497805 1.03%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.429881 0.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.86 0.3%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.064024 1.49%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.21 0.21%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 54.15 0.48%