Goldman Sachs, Rusya-Ukrayna Geriliminde Piyasalar için Kötü Durum Senaryosunu Paylaştı  - 2022

Goldman Sachs, Rusya-Ukrayna Geriliminde Piyasalar için Kötü Durum Senaryosunu Paylaştı  – 2022Goldman Sachs, Rusya ve Ukrayna krizinde piyasalar için yaşanabilecek en fena senaristliğini paylaştı.

Goldman Sachs Ukrayna’da gerilimin artması ve yaptırımların devreye girmesiyle Avrupa’dan Japonya’ya kadar borsalarda sert düşüşler yaşanabileceğini söyledi. Goldman Sach’ın borsalardaki aşağı yönlü tahminleri, Rus para biriminin son yirmi senenin en düşük değerlenmiş seviyesinden hala %10’dan fazla uzakta olduğu hesaplamalarına dayanıyor.

Amerika Borsalarında %6’lık Düşüş Olabilir

Rapora nazaran, Ukrayna’daki “sıcak çatışma” ve “cezalandırıcı yaptırımlar“, Amerika pay senetlerini (SP500) mevcut seviyelerden %6 daha aşağıya düşürebilir. Avrupa ve Japonya’da daha fena kayıplar görülebilir. 

Ruble’de Değer Kaybı, Petrolde Yükseliş!

Pazartesi günü yayınlanan bir nota gore, hesaplamalarını küresel varlıkların rubleye olan son duyarlılığına dayandırıyorlar. En kötü senaryo, Rus para birimi ruble’de yüzde 10’sevinç kıymet kaybına, petrolde yüzde 13’lük yükselişe, tahvil faizlerinde ise 27 baz puanlık düşüşe niçin olabilir.

Yatırımcılar olası senaryoları planlamaya çalışırken, Ukrayna sınırı yakınlarında tansiyon tırmanmaya devam ediyor. Tüccarlar pay senetlerini satıyor. Başkan Vladimir Putin’in kendi kendini duyuru eden ayrılıkçı cumhuriyetleri tanıması, yükselen enerji fiyatlarının büyüme ve daha yüksek enflasyon risklerini yoğunlaştırması ile Avrupa’nın aracılık ettiği barış görüşmeleri şansını ortadan kaldırabilir.

Düşüşler Derinleşebilir

Ayrıca Goldman’ın daha fena senaryosunda, analize gore, Avrupa ve Japon pay senetlerinde yaklaşık %9’sevinç bir düşüş, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ta nerede ise %10’sevinç bir düşüş ve euro’da dolar karşısında %2’lik bir düşüş öngörülüyor.

Raporda, bilakis bir “gerilimi azaltma senaristliğinin” rublenin güçleneceğini, ABD hisse senetlerinin ortalama %6 yükseleceğini ve Hazine getirilerinin sıçrayacağını söyledi.

Ruble Cuma gününden bu yana %3’ten fazla değer kaybederken, ABD pay senedi vadeli işlemleri kabaca %1,5 düştü. Amerika piyasaları Pazartesi günü dinlence sebebiyle kapalıydı. Salı günü Amerika borsaları açılışını kötü yaptı.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,023.00 1.42%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,355.83 1.23%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486363 1.52%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428307 1.63%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.55 2.15%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063414 2.42%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.46%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.43 2.43%