Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Kripto Para Birimleri için Yeni Bir Rapor Yayınladı  - 2022

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Kripto Para Birimleri için Yeni Bir Rapor Yayınladı  – 2022
Finansal İstikrar Kurulu (FSB) tutanağına bakılırsa, hızla büyüyen kripto piyasası küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturabilir.

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Çarşamba günü gösterilen bir rapora gore, hızla büyüyen kripto piyasası küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturabilir. Küresel finansal sistemi izleyen ve bu sistem hakkındaki tavsiyelerde bulunan internasyonal bir kuruluş olan FSB, Bitcoin benzer biçimde desteklenmeyen varlıklar, USDT benzer biçimde stablecoinler ve merkezi olmayan finans (DeFi) ile alakalı emniyet açıklarını tespit etti.

FSB, sektörle alakalı endişeler olarak likidite uyumsuzluğu, artan kaldıraç kullanımı, yatırımcıların tecim platformlarına yüksek bağımlılıktan kaynaklanan konsantrasyon riskleri ve düzenleyici gözetim eksikliğini belirledi.

Finansal İstikrar Kurulu, kısa vadeli fonlama piyasalarına yayılma potansiyeli olan kredi ve operasyonel riskler yöntemiyle rezervlerinde ani hatta yıkıcı işlemlere duyarlı olan stablecoin‘lerin altını çizdi.

Stablecoin’ler, ABD ve Hong Kong da dahil olmak suretiyle küresel düzenleyicilerin dikkatini çoktan çekti. Hong Kong, düzenlemeye iyi mi devam edileceğine dair halkoyu geri bildirimi toplamak için kısa vakit önce stablecoin’ler ile alakalı bir belge yayınladı.

Kripto endüstrisi ile geleneksel pazarlar arasındaki doğrudan bağlantılar bu noktada sınırı olan kalırken, FSB küresel yasa koyucuları bu varlıkları düzenlemek için önleyici yaklaşımlar için çağrıda bulundu.

Kripto piyasası kıymeti, 2021’de üç kattan fazla artarak Kasım ayında 3 trilyon Amerika dolarını aşmıştı. Ancak o zamandan beri, CoinMarketCap verilerine göre makalenin kaleme alındığı sırada toplam piyasa kıymeti 2 trilyonun birazcık altında seyrediyor.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Yoyodex’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,034.00 1.44%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,357.91 1.13%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.488916 1.39%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.429341 1.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.71 1.82%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063558 2.29%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.15 2.17%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.72 1.99%