FED, kripto para ticareti ile alakalı yeni yasak getirdi - 2022

FED, kripto para ticareti ile alakalı yeni yasak getirdi – 2022FED, politika yapıcıların ve üst seviye yetkililerin kripto para birimi bulundurmasını yasaklayan yasayı onayladı.

Federal Reserve yetkilileri, bugün resmi hale gelen yeni kurallar kapsamında hisse senetleri ve tahvillerin yanı sıra kripto para birimleri de dahil olmak üzere birçok varlığın ticaretini yapamayacak.

Ekim ayında açıklanan düzenlemeleri takip eden siyaset yapıcı Federal Açık Piyasa Komitesi, kısıtlamaların çoğunun 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Kurallar, FOMC üyelerini, bölgesel banka başkanlarını ve yönetim kurulu toplantılarına tertipli olarak katılan personel memurları, tahvil masası yöneticileri ve FED personelleri dahil olmak üzere birçok başka yetkiliyi kapsayacak. 

Kuralları açıklayan bir yayında, “Federal Reserve, ilave personelin daha fazla araştırma ve analizin tamamlanmasından sonrasında bu kuralların tümüne yada bir bölümüne doğal olarak olmasını bekliyor” dedi.

Merkez bankası yetkilileri, geçen yıl, birkaç üst seviye FED yetkilisinin, merkez bankasının Covid yayılımının ilk günlerinde ekonomiyi reanimasyon amaçlı kapsamlı önlemler almasından hemen ilkin bireysel pay senetleri ve pay senedi fonları ticareti yaptığına dair açıklamaların arkasından harekete geçti.

Tartışmaların peşinden Boston’dan bölge başkanları Eric Rosengren ve Robert Kaplan görevlerinden istifa etti.

FED Kripto Yasağı

Bugün yapılan ilan, yasağı Ekim ayındaki orijinal duyuruda bahsedilmeyen Bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerine genişletti. FED yetkililerinin ahenk için 12 ayları olacağını söyledi. Yeni FED yetkililerinin bunu yapmak için altı ayı olacak.

Gelecekte, yeni kuralların kapsadığı yetkililer, izin verilen herhangi bir mevcudiyet alımı yapmadan ilkin 45 gün evvelinde haber vermelidir. Bu engelleme 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan bir engelleme, daha sonra bu pozisyonları en az bir yıl süreyle tutmak zorunda duracak ve yasaklanacak.

FED, kuralların “Komite çalışmalarının tarafsızlığına ve dürüstlüğüne halkın güvenini sağlamak” anlamına geldiğini söylemiş oldu.

Yasak, hisse senetleri, tahviller ve kripto ile birlikte emtiaları, yabancı para birimlerini, sektör endeks fonlarını, türevleri, kısa pozisyonları ve ajans menkul kıymetlerini yada mevcudiyet satın almak için marj borcunu kullanmayı kapsar.

Kongre, henüz kabul edilmemiş olsa da, üyelerinin bireysel hisselere sahip olmalarını da kısıtlayacak bir önlemi tartışıyor.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,224.35 0.79%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,319.08 0.89%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.475421 3.3%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.447939 2.83%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.07 2.05%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061419 2.46%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.42 2%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.42 1.33%