FED Başkanı Jerome Powell’dan Faiz Arttırımı ve Savaş Açıklamaları - 2022

FED Başkanı Jerome Powell’dan Faiz Arttırımı ve Savaş Açıklamaları – 2022FED Başkanı Jerome Powell faiz artırımlarının gelmekte bulunduğunu anlatım etti. Ancak Rusya-Ukrayna savaşının bu görünüme belirsizlik kattığını kaydetti.

Merkez bankası başkanı, bu hafta Kongre’deki Meclis ve Senato komitelerinin önünde yaptığı açıklamalarda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu “çok önemli zorluğu” kabul etti.

FED Başkanı Powell, “ABD ekonomisi üstündeki tesirleri oldukca gayri muayyen ve durumu yakından izleyeceğiz” dedi.

“Ukrayna’nın işgali, geçindiren savaş, yaptırımlar ve gelecek olayların Amerika ekonomisi üstündeki kısa vadeli tesirleri büyük seviyede belirsizliğini koruyor” dedi. “Bu ortamda uygun para politikası yapmak, ekonominin beklenmedik şekillerde geliştiğini kabul etmeyi gerektiriyor. Gelen verilere ve gelişen görünüme cevap vermede çevik olmamız gerekecek.”

Açıklamalar, petrol fiyatlarını son on yılın en yüksek seviyelerine yakınlaştıran Ukrayna savaşının karmaşıklaştırdığı Amerika’de enflasyonun 40 senenin en yüksek seviyelerini görmüş oldu. Tüketici fiyatları Ocak ayında bir sene öncesine bakılırsa %7,5 arttı ve Fed’in tercih etmiş olduğu enflasyon göstergesi 1983’ten bu yana 12 aylık en kuvvetli kazancını gösterdi.

Powell ve öteki siyaset yapıcılar haftalardır enflasyonla mücadele için gösterge faiz oranlarını yükseltmeye başlamayı planladıklarını belirtiyorlar. Çarşamba günü, sürecin “faiz oranı artışlarını” içereceği ve Fed’in sonucunda tahvil varlıklarını azaltmaya başlayacağına dair göstergeleri yineledi.

Sürdürülebilir bir genişlemeyi ve güçlü bir işgücü piyasasını teşvik ederken daha yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için siyaset araçlarımızı müsait biçimde kullanacağız” dedi. “Net varlık alımlarımızı aşamalı olarak kaldırdık. Enflasyonun yüzde 2’nin çok üstünde olması ve güçlü bir işgücü piyasası ile bu ayın sonlarında yapacağımız toplantıda federal fon payı hedef aralığını yükseltmenin uygun olacağını umuyoruz.”

Enflasyonun hala düşmesi planlanıyor

Hazırlanan ifadesinde Powell, Fed’in enflasyonun yıl süresince düşmesini beklemeye devam ettiğini ve “malî desteğin azalan etkileri ve para politikası düzenlemesinin kaldırılması sebebiyle arz kısıtlamalarının hafiflemesi ve talebin ılımlılaşması” nedeniyle aşağı çekildiğini söylemiş oldu.

Aynı zamanda, Merkez Bankası, kamuoyunun daha yüksek enflasyon beklentisine girmesi ve muhtelif faktörler nedeniyle fiyatların artabileceği ihtimaline karşı dikkatli ve tedbirli olacak.

Powell, “Sürdürülebilir bir genişlemeyi ve kuvvetli bir işgücü piyasasını teşvik ederken, yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için siyaset araçlarımızı müsait biçimde kullanacağız” dedi.

Tüketici fiyat enflasyonu, Ocak ayında nihayetlenen 12 aylık dönemde 1982’den bu yana en büyük artış oranıyla %7.5 arttı.

Bazı Fed yetkilileri, Ukrayna’daki savaşın enflasyonun yükselmesine niçin olacağını tahmin ediyor.

Geçen yıl, Powell ve ekibi enflasyonun “geçici” olacağını düşündü bu sebeple fiyat artışları pandemi harcamalarıyla alakalı görünüyor. Üretim, darboğazlar ve arz kısıtlamaları nedeniyle kuvvetli talebi karşılamakta zorlandı.

Powell, “Bu arz kesintileri beklenenden daha büyük ve uzun sürdü, virüs dalgalarıyla şiddetlendi ve fiyat artışları artık daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine yayılıyor” dedi.

Salı gecesi Birliğin Durumu konuşması esnasında Başkan Joe Biden, enflasyonu kontrol altına almanın “birinci önceliği” olduğunu söylemiş oldu.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,003.00 1.55%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,357.42 1.26%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.492646 0.93%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428953 1.39%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.49 2.44%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063444 2.27%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.11 2.36%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.40 2.72%