Facebook, Ukrayna ile ilgili yalan haber yayan düzmece hesapları kapattı - 2022

Facebook, Ukrayna ile ilgili yalan haber yayan düzmece hesapları kapattı – 2022Facebook, Ukrayna ile alakalı, Rus yanlısı asılsız bilgi paylaşımları meydana getiren sahte hesapları kapattı.

Facebook ve Instagram‘ın ana firması olan teknoloji devindeki siber emniyet ekibi, Ukrayna’yı baltalamak için bir sosyal medya planının parçası olan birçok Rusya bağlantılı sahte hesabı engelliyor.

Facebook Hesapları Kapatıyor

Şirket, son 48 saat içinde tespit edilen ortalama 40 hesap, sayfa ve grubunu Facebook ve Instagram’dan kaldırdığını söyledi. Facebook son günlerde Ukraynalı askeri ve hükümet yetkililerini hedef alan saldırı girişimlerini durdurmak için çalışıyor.

Meta ayrıca, güvenlik analistlerinin daha önce Beyaz Rusya ve muhtemelen Rusya ile ilişkilendirdiği Ghostwriter olarak malum bir grupla Ukrayna ordusunu ve kamuya mal olmuş kişileri hedef alan bir hackleme kampanyasıyla bağlantılı bulunduğunu söyledi. Meta, Ghostwriter’ın genellikle kullanıcıları e-posta kanalıyla hedef aldığını ve arkasından dezenformasyon göndermek için insanların sosyal medya hesaplarına erişmeye çalıştığını söyledi.

Nathaniel Gleicher:

“Ukrayna askerlerini cılız ve Rusya’ya teslim olarak gösteren YouTube videolarını yayınlamak için Facebook’ta insanları hedef alma girişimlerini tespit ettik.

Şirket yapmış olduğu açıklamada, bu hesaplarla ilgili soruşturmasının devam ettiğini, ancak sahte hesapların arkasındaki kişileri 2020’de daha önce düzmece hesapları kaldırılan kişilerle ilişkilendirdiğini söyledi.

Meta’nın Tehdit Bozma Direktörü (Director of Threat Disruption) David Agronavich, söz mevzusu hesapların şirketin emniyet araştırmacıları tarafından fark edildiğinde hemen hemen büyük bir takipçi kitlesi kazanmadığını söyledi. Hesapların ortalama 4.000 kadar takip edeni olduğu söyleniyor. Şirketin emniyet politikası başkanı Nathaniel Gleicher‘e nazaran, Ukrayna’daki insanları hedef alan düzmece kişiler, “Ukrayna hükümetinin altını oymayı ve Rus aktörlerin faaliyetlerini çoğaltmayı” amaçlayan iddialar yayınlayan düzmece haber sitelerini desteklemek için kullanılıyordu.

Agronovich: “Batı’nın Ukrayna’ya ihanet ettiği ve Ukrayna’nın başarısız bir devlet olduğu hakkında iddiaları yayınlayacaklardı.“Ayrıca Kiev merkezli olduklarını iddia ettiler ve haber editörleri, eski bir havacılık mühendisi ve ilmi bir yayının yazarı gibi davrandılar.” dedi.

Ayrı bir gelişmede Meta, son günlerde Ukraynalıların hackleme girişimlerinde bir artış gördüğünü söyledi. Bazılarını, siber emniyet çevrelerinde “Ghostwriter” olarak bilinen ve daha önce öteki Avrupa ülkelerindeki siber saldırılardan görevli tutulan Belarus bağlantılı bir çabaya bağladı. Meta, Ghostwriter’ın herhangi bir kişiyi tanımlamamasına rağmen askeri yetkililer, gazeteciler ve kamuya mal olmuş kişiler de dahil olmak üzere yüksek profilli Ukraynalıların hesaplarını hacklemeye çalıştığını söyledi.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,011.00 1.65%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,356.98 1.28%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.487869 1.6%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428875 1.42%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.75 1.78%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063575 3.71%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.13 2.2%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.59 2.49%