Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin’den Putin’e Tepki: Tarafsız Değilim!  - 2022

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin’den Putin’e Tepki: Tarafsız Değilim!  – 2022Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, “Putin’in barışçıl bir çözüm olasılığından vazgeçme sonucuna üzüldüğünü” söyledi.

Rus Asıllı Vitalik Buterin, Rusya’nın aldığı kararı Rus ve Ukrayna halkına karşı işlenen bir suç bulunduğunu düşünüyor. Ethereum kurucu ortağı, Perşembe günü ana dilinde bir tweet paylaşarak, Rusya’nın Ukrayna işgalinin “Halka karşı bir kabahat” olduğunu yazdı.

“Putin’in, Ukrayna ile olan anlaşmazlığa barışçıl bir çözüm olasılığını es geçip bunun yerine savaşa gitme sonucuna çok üzüldüm. Bu Ukrayna ve Rusya halkına bir suçtur… Ethereum yansız ama ben değilim.”

Bu hafta başlarında Doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıdıktan sonra, Başkan Vladimir Putin Çarşamba günü Rusya’nın Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” yapacağını ilan etti. Bu ayın başlarında Buterin, Putin’i Rusya’nın kendi yarattığı bir çatışmayı tırmandırmamaya çağırdı.

“Ukrayna’ya yönelik bir saldırı yalnızca Rusya, Ukrayna ve insanlığa zarar verebilir. 

Buterin, 2000 yılında ailesiyle beraber Kanada’ya göç etmeden önce, Sovyetler Birliği’nin çöküşünü takip eden yıllarda Rusya’da hayata merhaba dedi. Aynı sene Putin başkan oldu. Vitalik’in babası Dmitry, Rus diktatör hakkındaki güçlü görüşlere sahip.

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin geçen ay hapse atılması, dünya genelinde bir protesto dalgasına yol açtı.  Ama kabul edilen bir Rus’un kalbinde özellikle acı veren bir bölüme dokundu…

Vitalik ve Putin bir arada

Vitalik Buterin dış ilişkiler girişiminde bulundu. 2017’de Rusya’nın Ethereum ağını kullanmasını sağlamak amacıyla Putin ile bir araya gelmişti. Putin bu düşünceye sert reaksiyon göstermişti. Kısa zaman önce, ülkenin enerji kaynaklarının ona Bitcoin madenciliğinde “muayyen rekabet avantajları” sağladığını öne sürerek Rusya’nın merkez bankasını reddetti. 2019 tarihli bir Wired parçası, Rusya’nın eski Sovyet vatanlarında Bitcoin madenciliğini “ABD yaptırımlarına son vermek” için iyi mi kullanabileceğini detaylandırdı.

Ancak ne Putin ne de Rusya, ahlakı otoriterliğe karşı çıkma eğiliminde olan kripto para birimini tam olarak benimsemedi. Tüm dünyada binlerce insan tarafınca işletilen dağıtılmış blok zincirleri, partizan değildir ve tasarım gereği merkezi değildir. Yine de, siyasal bakış açısına sahip insanoğlu tarafından yaratılıyorlar.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,023.00 1.42%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,355.83 1.23%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486363 1.52%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428307 1.63%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.55 2.15%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063414 2.42%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.46%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.43 2.43%