Ethereum Bitcoin’den Daha Riskli,Morgan Stanley Yorumluyor - 2022

Ethereum Bitcoin’den Daha Riskli,Morgan Stanley Yorumluyor – 2022Morgan Stanley‘e nazaran, Ethereum şu anda Bitcoin’den daha azca ademi merkeziyetçi. Amerika yatırım bankası ayrıca, Ethereum’un ek olarak Bitcoin’den daha riskli olduğunu, şu sebeple daha değişken bulunduğunu iddia etti.

Ethereum’un Tehlikeleri

“Cryptocurrency 201: Ethereum nedir?” adlı inceleme raporunda Morgan Stanley Wealth Management’daki analistler, Ethereum ağının Bitcoin’den daha az merkezi olmadığını gözlemledi. Bunun nedeni, ilk 100 adresin toplam Ethereum arzının %39’unu elinde tutması, Bitcoin’in ise %14’te çok daha çok dağıtılmasıdır.

Ethereum, ağı, merkezi olmayan finans (DeFi) ve NFT endüstrilerini işlemek için optimize edildiğinden, özgün kripto para biriminden yapısal ve temel olarak farklıdır. Aslında, bu gelişen sektörler büyük seviyede Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edildi. Ancak bankanın analistleri, önümüzdeki yıllarda öteki kıymetli rakiplerine karşı popülerliğini kaybedebileceğini söylemiş oldu. Bu mühim rakiplerden bazıları Cardano, Solana, BNB Chain ve Tezos’tur.

DeFi, geleneksel finansal hizmetlerin yerini Blockchain tabanlı protokollerin değiştirebileceğini fikrini temsil eder. Benzer şekilde, NFT pazarı, benzersiz bir şekilde haiz olunan yada koleksiyon gibi alınıp satılabilen varlıkları ve dijital medyayı belirtmek için kripto para birimi teknolojisini kullanmayı ihtiva eder.

Gelir bakımından dünyanın dördüncü büyük yatırım bankası olan Morgan Stanley, DeFi ve NFT sektörlerinin hızla değişen yasalara meyilli olduğunu savunmakta. Bu nedenle, sert düzeltmeler Ethereum’daki işlemlere olan talebi azaltacağı yorumlanıyor.

Ethereum Son Derece Hızla Büyüyor

Yatırım stratejistleri ayrıca Ethereum akıllı kontrat ağının para birimi Eth’nin Bitcoin’den daha değişken olduğunu kanıtladığ. 2018’den bu yana Eter, biri olan kripto para biriminden ortalama %31 daha değişken olmuştur.

Ek olarak, Ethereum’un Bitcoin’e kıyasla hızlı bir biçimde büyüdüğüne inanıyorlar. Bu, bellek kapasitesinin dönemin %50’sinde Bitcoin’inkini aştığı anlamına gelir. Ether ekosistemindeki geliştiriciler, değişim yapmalı veya depolama talebinin mevcut kaynakları aşma riskini almalıdır.

Rapor ayrıca, Ethereum’un başlangıcından bu yana yüksek gaz ücretlerinin ölçeklenebilirlik problemlerine niçin bulunduğunu ve yüksek maliyetlerin ağı dakika işlemleri için bile makul olmayan bir biçimde pahalı hale getirmesini engellediğini vurguluyor.

Ancak Ethereum (ETH) gas ücretleri son beş ayda görülen en düşük seviyeye geriledi.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Yoyodex’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,088.00 0.54%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,362.73 0.71%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.496504 0.49%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.430288 0.28%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.72 0.69%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063950 1.45%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.23 0.04%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 54.21 0.22%