Elon Musk ve Kardeşi Kimbal Musk SEC Tarafından Soruşturma Altında  - 2022

Elon Musk ve Kardeşi Kimbal Musk SEC Tarafından Soruşturma Altında  – 2022Tesla CEO’su Elon Musk ve kardeşi Kimbal Musk, tecim kuralları ihlali ettiği şüphesiyle SEC tarafınca davalık oldu. 

The Wall Street Journal‘a göre Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Tesla CEO’su Elon Musk ve kardeşi Kimbal Musk’ın son pay senedi satışlarının tecim kurallarını ihlal edip etmediğini araştırıyor.

Journal’a bakılırsa soruşturma, Musk ve kardeşinin 108 milyon dolar değerinde Tesla hissesi satmasından sonrasında geçtiğimiz yıl başladı. Bu satış, Elon Musk’ın Twitter takipçilerine şirketteki hissesinin yüzde 10’unu satıp satmama mevzusunda anket yapmasından bigün önce gerçekleşti. 

Musk anketin sonuçlarına bağlı kalacağına laf vermişti. Hisse senedi satışlarını, Kongre’nin gerçekleşmemiş kapital hasılatlarına yeni vergiler koyması durumunda başına gelebilecek ücretleri ödemenin bir yolu olarak tasvir etti. Anket kapandığında, 3.5 milyondan fazla katılımcının yüzde 57.9’u “evet” oyu verdi. Yüzde 42,1 “hayır” oyu verdi. Anket sonucunda Tesla hisse senedi fiyatı keskin bir şekilde düştü.

Kimbal Musk, kardeşi anketi tweetlemeden bigün ilkin 88.500 pay sattı.

WSJ haberine nazaran Tesla’nın idare kurulunda da yer alan Kimbal Musk, kardeşi anketi tweetlemeden bigün önce 88.500 hisse sattı. Yasalara gore, çalışanların ve idare kurulu üyelerinin kamuya açıklanmamış bilgilere dayanarak ticaret yapmasını yasaktır.

Elon Musk’ın Kasım ayındaki hisse satışları, 14 Eylül’de oluşturduğu bir tecim planına göre otomatikman gerçekleştirildi. 2022’de sona ermesi beklenen pay senedi opsiyonları da dahil olmak suretiyle hisse satışlarını açıklayan bir dosyalama gösterdi.

SEC, Musk’ın anketinden on gün sonrasında, 16 Kasım’da bazı finansal verilerle alakalı bilgi arayan bir mahkeme celbi yayınladı. Potansiyel tahkikat, Musk’ın sosyal medya gönderilerini ve Tesla’nın ayrımcılık suçlamaları da dahil olmak üzere işçilere yönelik muamelesini incelerken düzenleyicilerle olan savaşını tırmandıracaktır. 

Geçtiğimiz hafta Musk, SEC’i kendisini ve Tesla’yı hükümetin aleni sözlü eleştirmeni olduğundan “ebedi” ve “acımasız” bir soruşturmayla rahatsız etme etmekle suçladı. Son olarak Perşembe günü Twitter’da Musk, SEC’e karşı “dava başlattığını” söyledi. Sözlerine ekledi ve “Savaşı ben başlatmadım fakat bitireceğim” dedi.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,224.35 0.79%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,319.08 0.89%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.475421 3.3%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.447939 2.83%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.07 2.05%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061419 2.46%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.42 2%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.42 1.33%