Elon Musk, Rus Haber Kaynaklarını Sansürlemeyi Reddetti  - 2022

Elon Musk, Rus Haber Kaynaklarını Sansürlemeyi Reddetti  – 2022Spacex CEO’su Elon Musk, Starlink’e birtakım hükümetler tarafınca Rus haber kaynaklarını engellemesinin söylendiğini söyledi. Ancak “tabanca zoru olmadığı sürece bunu yapmayacağız” dedi.

Spacex ve Tesla CEO’su Elon Musk, Starlink’e bazı hükümetler tarafınca Rus haber kaynaklarını engellemesinin söylendiğini tweetledi. Ancak Musk, “Silah zoru olmadığı sürece bunu yapmayacağız. Bir ifade özgürlüğü mutlakçısı olduğum için üzgünüm.”

Twitter’daki birçok kişi Musk’ı hükümetin taleplerine boyun eğmediği için yardımcı çıktı.

Rusya parlamentosu, Rus ordusu hakkındaki “yanlış haber” yayan herkesi takip etmek için bu hafta acımasız bir sıkıdüzen yasasını onayladı. Cezalar para cezalarını ve 15 yıla kadar hapis cezasını içerir. Savaş karşıtı protestocular ve Rusya’ya dış yaptırımlar istek edenler de yargılanabilir. Yanlış haberler, Kremlin tarafınca resmi olarak onaylanmayan herhangi bir şey olarak tanımlanıyor.

Buna ayrıca, Rusya’nın medya düzenleyicisi Roskomnadzor, Ukrayna ve Rus ordusunun kapsamı için katı kurallar yayınladı. Ülke genelindeki medya, yalnızca resmi kaynaklardan sağlanan bilgileri yayınlayabilir. Örneğin, Ukrayna’ya yönelik saldırıları bir “istila” veya “cenk” olarak nitelendirmek yasaktır. Bunun yerine, “hususi askeri operasyon” olarak adlandırılmalıdırlar.

Starlink, Ukrayna’nın Bağlı Kalmasına Yardımcı Oluyor

Ukrayna başbakan yardımcısı ve ülkenin dijital dönüşüm bakanı Mykhailo Fedorov, 26 Şubat’ta Musk’tan yardım istedi.

“Siz Mars’ı kolonileştirmeye çalışırken, Rusya Ukrayna’yı işgal etmeye çalışıyor. Roketleriniz uzaydan başarıya ulaşmış bir halde inerken, Rus roketleri Ukraynalı sivil halka saldırıyor” diye yazdı. “Ukrayna’ya Starlink istasyonları sağlamanızı ve aklı başında ruslara seslenmenizi istiyoruz”

Yaklaşık 10 saat sonrasında Musk kendisine şu yanıtı verdi: “

Starlink hizmeti artık Ukrayna’da aktif. Yolda daha çok terminal var.”

Başbakan yardımcısı Pazartesi günü Twitter’da Starlink ekipmanının geldiğini duyurdu. Çarşamba günü Musk’a teşekkür ederek tweet attı:

Starlink, şehirlerimizi birbirine bağlı meblağ ve acil servisler hayat kurtarmış olur.

Musk Perşembe günü, Starlink’in Ukrayna’nın bazı bölgelerinde hala çalışan tek Rus olmayan yazışma sistemi olduğu konusunda bir uyarıda bulunmuş oldu. “Hedef olma olasılığı yüksek” dedi.

Tesla CEO’su Cuma günü “Güçlü Ukrayna’yı tutun” diye yazdı. “Bunu istemeyen Büyük Rusya halkına da sempati duyuyorum.” diye ekledi.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,886.50 1.04%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,296.68 2.27%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.462172 5.86%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.441277 3.82%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.40 3.52%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.060421 3.86%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.23 2.76%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.63 2.65%