Coinbase, Yasa Dışı Faaliyetlere Karışan 25.000 Rus Cüzdanı Engelleyecek! - 2022

Coinbase, Yasa Dışı Faaliyetlere Karışan 25.000 Rus Cüzdanı Engelleyecek! – 2022Rusya’ya uygulanan son parasal yaptırımlar ışığında, ülke sakinleri ve kripto para kullanması ile alakalı oldukça fazla münakaşa yapıldı. Coinbase, özellikle, Rus fertleri yada kabahat faaliyetlerinde bulunan kuruluşlarla bağlantılı bulunduğunu düşündükleri 25.000’den fazla Rus adresini engellediğini deklare etti.

Coinbase, 7 Mart’taki bir blog yazısında yaptırımlara uymaya kendini adadığını ve sonuç olarak oldukça katmanlı, dünya çapında bir yaptırım programı geliştirdiğini deklare etti. Şirket, özellikle, Rus bireyleri yada suç faaliyetlerinde bulunan kuruluşlarla bağlantılı bulunduğunu düşündükleri 25.000’den fazla Rus adresini engellediğini açıkladı.

“Bugün, Coinbase, birçoğu kendi proaktif araştırmalarımızla belirlediğimiz, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Rus kişi veya kuruluşlarla alakalı 25.000’den fazla adresi engelliyor. Bu adresleri belirledikten sonra, yaptırımların uygulanmasını daha fazla desteklemek için hükümetle paylaştık.”

İşletme ayrıca, işlemlerin halka açık bulunduğunun, muamele verilerine benzersiz, izlenebilir ve kalıcı bir içgörü sağladığını, bu yüzden blok zincirine bir defa kaydedildikten sonra işlemlerin değişmez kaldığını ve fena aktörlerin tespitten kaçınmak için detayları saklamasını önlediğini altını çizdi. Coinbase geçen günlerde, Rus hesapları doğrudan engellemeyeceğini belirtmişti. Bu alınan karar tamamen yasa dışı işlemlerde bulunan Rus hesaplar özelinde olacak.

Rus oligarkları kripto ile yaptırımlardan kaçıyor mu?

Mevcut yaptırımların müessir bir halde üstesinden gelmek için, Rus hükümeti ve diğer yaptırıma doğal olarak kuruluşlar, elde edilmesi hemen hemen imkansız olan büyük oranda dijital varlığa gereksinim duyacaktır.

Geçenlerde Rusya’nın likidite eksikliği, anonimlik ve kripto para borsalarının kara para aklamayla savaşım kurallarına tabi olması nedeniyle kripto kullanarak yaptırımların üstesinden gelememesinin üç nedenini vurguladık

Coinbase, çoğunlukla hareketsizleştirilmiş biriki varlıklarında 630 milyar doların üstünde, yalnızca Rusya merkez bankası tarafınca tutulduğunu altını çizdi.

Firmalar, “Bu, bir dijital varlığın toplam piyasa değerinden daha büyük ve bütün dijital varlıkların toplam günlük işlem hacminin 5-10 katı” dedi.

Sonuç olarak, açık ve şeffaf kripto işlemleri kullanarak büyük ölçekli işlemleri gizlemeye çalışmak, mevcut diğer teknikleri kullanmaktan çok daha zor olacaktır.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,011.00 1.65%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,356.98 1.28%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.487869 1.6%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428875 1.42%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.75 1.78%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063575 3.71%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.13 2.2%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.59 2.49%