Çin Teknoloji Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor  - 2022

Çin Teknoloji Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor  – 2022Çin teknoloji hisseleri, Pekin’in sektöre yönelik düzenleyici planlarına ilişik yeni endişeler arasında peş peşe üçüncü seansta düştü.

Hang Seng Tech Endeksi Salı günü %1.9 düşüşle 2020’deki başlangıcından bu yana en düşük kapanışına ulaştı. Yetkililerin fintech iş kolunda yeni bir test turu başlattığına ilişik raporun arkasından Alibaba Group Holding Ltd. En büyük kaybedenler arasında yer aldı.

Hang Seng Endeksi %2,7 düşerek, Çin’in üzerindeki kapsamlı baskısının tesirini azaltmak için savaşım ederken, düşüşler daha geniş Hong Kong pazarına ağırlık verdi. Göstergelere gore ek olarak, HSBC Holdings Plc’nin Çin’deki ticari gayrimenkul riskine ilişik bir ücret bildirmesi ve küresel hisse senetlerinin artan Ukrayna gerilimi sebebiyle baskıyla yüz yüze kalmasıyla aşağı çekildi.

Başkan Xi Jinping’in “ortak huzur” kampanyası, birçok teknoloji devinin iş modellerini ateş hattına koydu. Gıda dağıtım devi Meituan, Cuma günü Pekin’in ücretleri düşürmesini emrettikten sonra Salı günü %5.1 daha düşüş yaşadı.

Tencent Holdings Ltd., ana faaliyet alanlarında yeni bir incelemeyle karşı karşıya bulunduğunu inkar ettikten sonrasında, oldukça azca değişiklikle ticarete ilişkin zararların bir kısmını sildi. Hang Seng Endeksi, Pekin’in tekel karşıtı kampanyasının şimdi ikinci yılına girmesiyle beraber geçen yılın Şubat zirvesinden yarıdan fazla düştü.

Teknoloji hisseleri yükseliş trendini kaybetti

GAM Investment Management’ta portföy yöneticisi olan Jian Shi Cortesi, “Daha fazla sosyal mesuliyet almaları gerekiyorsa, uzun solukta büyük web şirketlerinin kazançlarının ne kadar etkileneceğidir” dedi. Şu anda bir sonuca varmak için ehil tafsilat yok, diye ekledi.

Teknoloji sektörünün yükseliş trendi, “ortak refah” baskısı onu ani bir durma noktasına getirmeden önce onlarca sene sürmüştü. 2020’nin sonlarında başlamış olan engelleme, veri güvenliğinden dijital ticarete, çevrimiçi oyunlara ve denizaşırı listelere kadar sektördeki hemen hemen her şeyi etkiledi. Bloomberg verilerine göre Hang Seng Tech Index üyeleri geçen yıl Şubat ayındaki zirveden bu yana toplam 1,6 trilyon dolar yitirdi.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,736.35 1.44%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,286.02 2.97%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.470008 3.3%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.439759 3.42%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.13 4.71%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.060566 3.97%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 3.36%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.71 2.4%