Bukele, El Salvador Hakkında Yasa Tasarısı Sunan Senetörlere Sert Tepki Gösterdi  - 2022

Bukele, El Salvador Hakkında Yasa Tasarısı Sunan Senetörlere Sert Tepki Gösterdi  – 2022Amerika’li iki senatör, El Salvador ülkesinin yasal para birimi olarak Bitcoin’i kabul etmesinden kaynaklanan risklerin azaltılması hakkında bir yasa tasarısı sundu.

El Salvador hükümeti 2021’de Bitcoin’i yasal para birimi haline getirdiğinden beri, dünyanın dört bir tarafındaki siyaset yapıcıların yanı sıra en biri olan finans kurumlarından bazıları kuvvetli bir muhalefet oluşturdu. İki partili senatörler grubunun son teklifi (Cumhuriyetçi Senatörler Jim Risch ve Bill Cassidy ile Demokrat Senatör Bob Menendez) müdahaleye karşı çıkan Başkan Bukele’yi sinirlendirdi.

Söz konusu yeni yasa tasarısı, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinden Amerika finans sistemine yönelik muayyen riskleri “hafifletmeyi” amaçlayan üç Senatör tarafınca önerildi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ABD Senatörlerinin Orta ABD ülkesinin Bitcoin Yasasını soruşturmaya çalışan yeni mevzuat çıkarmasından sonrasında tweet attı.

El Salvador Başkanının Amerika Müdahalesine Tepkisi

“Egemen ve bağımsız bir ulusumuz üzerinde sıfır hüküm yetkisine sahipsiniz. Biz sizin koloniniz, arka yada ön bahçeniz değiliz. İçişlerimizden uzak durun. Kontrol edemediğiniz bir şeyi kontrol etmeye çalışmayın.”

Senatör Jim Risch, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsemesinin, Orta ABD bölgesinde “savunmasız bir Amerika ticaret ortağı” olarak ekonomik istikrarı ve finansal bütünlüğü ile alakalı mühim endişeler yarattığına inanıyor. Senatör, El Salvador’un yeni politikasının ABD tarafınca uygulanan yaptırım politikalarını “zayıflatma potansiyeline” haiz bulunduğunu söyledi. Bu durumun, Çin ve organize suç örgütleri şeklinde kötü niyetli kişileri güçlendirdiğini ekledi.

“İki partili mevzuatımız, El Salvador’un politikasına daha fazla sarahat getirmek istiyor. Yönetimin, ABD mali sistemine yönelik potansiyel riski azaltması gerekiyor.”

Son olarak senatör Bill Cassidy, El Salvador’un Bitcoin Yasasının kara para aklama kartellerini etkinleştireceğini ve Amerika’nin çıkarlarını engelleyeceğini kaydetti.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,003.00 1.55%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,357.42 1.26%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.492646 0.93%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428953 1.39%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.49 2.44%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063444 2.27%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.11 2.36%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.40 2.72%