Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Neler Oldu - 2022

Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Neler Oldu – 2022Uygulamalar, toplumsal mesajlaşma platformları ve finans içerikli teknoloji haberlerini NasilCoin olarak bu hafta size aktaracağız.

En son yılsonu raporlarına gore, 2021’de hem iOS bununla beraber Google Play mağazalarında rekor sayıda indirme ve tüketici harcanması ile tatbik sektörü büyümeye devam ediyor. App Annie, Çin’deki iOS, Google Play ve üçüncü taraf Android tatbik mağazalarındaki küresel harcamaların 2021’de %19 artarak 170 milyar dolara ulaştığını söylüyor. Uygulama indirmeleri de %5 artarak 2021’de 230 milyara ulaştı. Ve mobil reklam masrafları yıldan yıla %23 artarak 295 milyar dolara ulaştı.

Buna ek olarak, tüketiciler uygulamalarda her zamankinden daha çok vakit harcıyorlar. Hatta bazı durumlarda TV izleyerek geçirdikleri dönemin üzerine çıkıyor. Örneğin ortalama bir Amerikalı günde 3,1 saat TV izliyor. Ancak 2021’de mobil cihazlarında 4,1 saat geçirdi. Üstelik dünyanın en yoğun mobil kullanıcıları bile değiller. Brezilya, Endonezya ve Güney Kore şeklinde pazarlarda, kullanıcılar 2021’de mobil uygulamalarda günde beş saati aştı.

App Annie, 2021’de 233 uygulama ve oyunun 100 milyon doların üstünde tüketici harcaması oluşturduğunu ve 13’ünün 1 milyar dolarlık geliri aştığını belirtti. Bu, 193 tatbik ve oyunun senelik tüketici masrafında 100 milyon doları ve ancak sekiz uygulamanın 1 milyar doları aştığı 2020’ye nazaran %20 arttı.

Google Android İçin Privacy Sandbox’u Tanıttı

Google bu hafta teknoloji adına, Android için Privacy Sandbox’ın ortaya çıkmasıyla Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı sistemini ele aldığını tanıttı. Sistem, Chrome için Privacy Sandbox girişimine dayanmaktadır. Privacy Sandbox adlı projesi, reklamverenlerin toplayabileceği kullanıcı verilerinin miktarını azaltmayı amaçlıyor. Ancak yakın zamanda yayınlanmayacaktır. Bunun yerine Google, testler yaparken mevcut sisteminin minimum iki yıl daha etkin kalacağını söylüyor. Sistem, genel hatlarıyla, Reklam Kimliği seyretme hususi durumunun aşamalı olarak kaldırılmasını içerecek ve aynı zamanda reklam verenlerin benzer alaka alanlarına haiz kullanıcı gruplarına kişiselleştirilmiş reklamlar göstermesine izin verecek.

Teknoloji Haftalık Haberler

Platformlar: Apple/iOS

  • Apple’ın iOS 15.4 beta 3 ve iPadOS 15.4’ü , Mart ayında piyasaya sürüleceği söylentisi öncesinde geliştiricilere ve genel test uzmanlarına sunuldu. Test kullanıcıları, halihazırda bir kurulumları yoksa, kullanıcılardan Acil SOS ayarlarına bir acil konum kişisi eklemelerini istiyor. Beta ek olarak 37 yeni emoji sembolü ve bir yüz maskesi takıldığında çalışmasına izin veren bir Face ID güncellemesi sunuyor.

Platformlar: Google/Android

Google, iOS benzeri tatbik güncelleme ilerleme göstergelerini kontrol ediyor

Spotify, Android tatbik boyutunu ölçmek için kullanılabilecek Ruler, isimli dahili bir aracı daha geniş topluluğa yayınladı. Ruler,‘i kullanmak için geliştiriciler, eklentiyi projelerine uygulayabilir ve arkasından tek bir Gradle rolü çalıştırabilir.

Google, 9to5Google tarafınca kontrol edilen bir rapora gore, uygulamaları ve bildirimleri bir Pixel telefondan bir Chromebook’a veya PC’ye aktarmanın bir yolu üstünde çalışıyor.

Microsoft, Windows 11’de Amazon Appstore Preview’a erişim sağlamış oldu. Uygulama mağazası daha ilkin yalnızca sınırı olan sayıda uygulamaya sahip beta kontrol kullanıcıları tarafınca kullanılabiliyordu. Artık daha geniş çapta erişilebilir ve Amazon’un Kindle, Clash of Kings, Coin Master, Lego Duplo World, The Washington Post ve ötekiler dahil olmak suretiyle 1.000’den fazla tatbik ve oyuna erişim sunuyor. 

SOSYAL

Instagram, alıcının DM gelen kutusunu karıştırmak yerine, Hikayeler görünüm sayfasında insanların tutamaçlarının yanında kalpler olarak görünen hususi Hikaye “beğenilerini” tanıttı.

Twitter, Güvenlik Modu’nu beta olarak başlattı. Saldırı altındayken belirli bir süre trolleri otomatik olarak engellemenizi elde eden hususiyet, artık etkinleştirme tarihi geldiğinde proaktif olarak öneride bulunacak.

Snapchat nihayet 23 Şubat’tan itibaren kullananların kullanıcı adlarını değiştirmesine izin verecek. Bununla birlikte, adınızı yılda yalnızca bir kez güncelleyebileceksiniz. Diğer teknoloji toplumsal platformları uzun zamandır bu tür bir özelliğe sahip.

Snapchat ek olarak arkadaşlar için bir canlı vaziyet paylaşma özelliğini kullanıma sundu ve kullanıcıları yakınlardaki canlı etkinliklerle eşleştirmek için Ticketmaster ile konsorsiyum kurdu. Ve Snap Stars yaratıcılarının Hikayelerine yerleştirilen reklamlarda gelir paylaşımı sağladı.

TikTok, Accenture, Covalen ve Cpl, FT dahil olmak üzere Facebook gibi rakipler tarafınca kullanılan şirketlerden içerik moderatörleri alıyor. 

Trump’ın yeni Twitter benzeri toplumsal medya platformu “Truth Social” yaklaşık 500 beta test kullanıcısına ulaştı. Çarşamba günü geç saatlerde Trump’ın hesabının 317 takipçisi vardı.

Fotoğrafçılar için Instagram alternatifi Glass, halka açıldıktan altı ay sonrasında iPad destekli Glass 2.0’ı piyasaya sürdü.

FİNANSMAN

Ethereum cüzdan uygulaması Rainbow, Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian’ın teşebbüs firması Seven Seven Six tarafınca yönetilen 18 milyon dolarlık fon topladı. Uygulama, daha geniş tüketici çekiciliği ile en iyi cüzdan uygulaması MetaMask’ı almasına yardımcı olan hoş ve renkli bir arayüz sunuyor.

AR’de kendinizi canlı yayınlamanıza izin veren bir tatbik olan Beem, 4 milyon dolarlık bir fon topladı.  Şirket, 2017’den beri faaliyet gösteriyor sadece başlangıçta işletmeler ve markalar benzer biçimde müşteriler için çalışıyordu. Artık tüketicileri daha direkt hedefliyor ve AR gözlükleri için bir prototip geliştiriyor.

Müzik terapi uygulaması Spoke, Ada Ventures tarafından yönetilen tohum finansmanında 1,5 milyon dolar topladı.  Şirket, kullananların istek edilen zihinsel duruma ulaşmalarına destek olmak için müzik üretmek için klinik psikologlar, terapistler ve sinirbilimcilerden oluşan bir ekip tarafınca eğitilmiş sanatçılar istihdam ediyor.

Appboxo , geliştiricilerin uygulamalarını kendi mini uygulamalarını oluşturarak yada kendi pazarından erişerek “süper uygulamalara” dönüştürmelerine olanak tanıyan platformu için RTP Global tarafınca yönetilen A Serisi fonda 7 milyon dolar topladı. Şirketin müşterileri içinde diğerleri arasında GCash, Paytm ve VodaPay bulunmaktadır.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 19,974.60 2.18%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,353.55 2.16%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486464 2.1%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.427794 2.16%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.45 2.92%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063388 3.01%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.97%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.29 2.96%