Brezilya Bitcoin Düzenlemelerinde İlk Adımı Attı - 2022

Brezilya Bitcoin Düzenlemelerinde İlk Adımı Attı – 2022Brezilya Senatosu’nun ekonomik işler komitesi, finansal işlemlerde günlük bitcoin kullanımını düzenlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısını oybirliğiyle onayladı.

Brezilya Senatosu Ekonomik İşler Komitesi (CAE), resmi bir açıklamaya nazaran, ülkedeki Bitcoin ve kripto para piyasalarını kabul etmek ve regüle etmek için beklenen yasa tasarısını onayladı.

CAE’nin, 2019 senesinde Senatör Flavio Arns tarafından kaleme alınan, sadece merkez bankası, menkul kıymetler borsası komisyonu (CVM) ve federal vergi dairesi (RFB) ile ortaklaşa hazırlanan bir yasa tasarısı oybirliğiyle onaylaması, bu yasa tasarısı için ilk adımı temsil ediyor. Yasanın amacı Bitcoin’in finansal işlemlerde ve bir yatırım varlığı olarak günlük kullanımı için temel kurallar kurmak.

Tasarı ek olarak bitcoin madenciliği endüstrisi için vergi teşvikleri de sağlıyor. Bitcoin ve kripto para biriminin işlenmesi, madenciliği yada korunması için donanım ve yazılım müşteri ticari kuruluşlar, ithalat vergilerinden ve ayrıca yerel satışları etkileyen bazı muamele vergilerinden muaf tutulacaktır. Ancak, yalnızca yenilenebilir enerji kaynakları kullanan ve karbon etkisiz olan işletmeler vergi teşviklerinden yararlanabilecektir.

Tasarı, üçüncü bir taraf adına kripto para ticareti, transferi, saklama, idare veya satış sağlayanlar olarak tanımlayarak, Brezilya’da Bitcoin hizmet sağlayıcılarının kurulmasını ve işleyişini düzenlemeyi amaçlıyor. Kripto para birimi hizmet sağlayıcıları, yalnızca federal hükümet tarafınca açıkça yetkilendirildikten sonra ülkede etkinlik gösterebilecekler.

Taslağın raportörü Senatör Iraja Abreu Pazartesi günü Bloomberg’e telefonla, merkez bankasının Brezilya’da kripto para birimi ile ilgili hizmetler sağlayan işletmeleri düzenlemekten sorumlu olmasını beklediğini, ancak tasarıya göre hükümetin bu sorumluluğu hangi kurumun üstleneceğini belirleyeceğini söyledi. Iraja yaptığı açıklamada, CVM’nin yalnızca dijital varlıkların finansal piyasalarda sermaye artırmak için kullanıldığı durumları ele alması icap ettiğini söyledi.

Tasarının, Bitcoin ile ilgili ikinci bir yasa tasarısı ile aynı anda işlenmesi için yakın zamanda iletilen bir öğrenci göre bir sonraki senato katına gitmesi umut ediliyor. Teklif hemen sonra Meclis’te oylanacak. Bu adım Başkan Jair Bolsonaro’nun imzalamayı düşünmesinden önceki son adım olacak.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,054.00 1.02%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,363.14 0.74%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.497805 1.03%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.429881 0.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.86 0.3%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.064024 1.49%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.21 0.21%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 54.15 0.48%