BitConnect Kurucusu Satish Kumbhani Ortadan Kayboldu - 2022

BitConnect Kurucusu Satish Kumbhani Ortadan Kayboldu – 2022Yetkililer, geçen hafta Amerika’de 2.4 milyar dolarlık bir Ponzi planıyla suçlanan Bitconnect kurucusu Satish Kumbhani’nin yasal bir dosyada Hindistan’dan kaybolduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Eylül ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimi değişiklik platformundaki yatırımcılardan sahtekarlıkla 2 milyar dolardan fazla para topladığını iddia ederek Kumbhani’ye ayrı ayrı dava açtı. Ancak SEC nerede olduğunu bilmiyordu ve davayı ona sunamadı.  

Bitconnect, PlusToken dolandırıcılığıyla beraber en büyük saadet zinciri organizasyonu olarak açıklanıyor. Ve kurucusu Hindistan vatandaşı olan Satish Kumbhani, geçen hafta da Amerika Adalet Bakanlığı tarafından suçlandı

SEC avukatı Richard Primoff bir mahkeme dosyasında:

36 yaşındaki Kumbhani’nin “muhtemelen Hindistan’dan yabancı bir ülkedeki bilinmeyen bir adrese taşındığını” söyledi. “Komisyon, Kasım ayından bu yana Kumbhani’nin adresini bulmak için o ülkenin mali düzenleyici makamlarıyla istişarelerde bulunuyor. Ancak şu anda Kumbhani’nin yeri bilinmiyor.”

Primoff, Amerika Bölge Yargıcı John Koeltl’den 30 Mayıs’a kadar uzatma talebinde bulunmuş oldu. SEC, Kumbhani’yi aramak istediğini ve şayet onu Amerika’de bulursa şikayette bulunacağını söyledi.

Kumbhani ABD’ye gelirse tutuklanabilir ve Cuma günü San Diego’da sunulan iddianamedeki suçlamalardan yargı giyerse hapse girebilir. Savcılar, 2016 senesinde BitConnect’i ve dijital token BitConnect Coin’i yarattığını söyledi.

Kumbhani, Bitconnect’in küresel kripto piyasalarında muamele görecek tescilli “tecim botu” ve “volatilite yazılımı” na dayanan “borç verme programını” lanse etti. Ancak gerçekte, borç verme programı, Ocak 2018’de kapanmadan önce dünyanın dört bir tarafındaki yatırımcılardan 2.4 milyar dolar toplayan büyük bir Ponzi planı olduğunu söylemiş oldu.

Kurucu, elektronik dolandırıcılık, lisanssız bir para iletim işi yürütmek ve üç komplo ile suçlanıyor: elektronik dolandırıcılık yapmak; emtia fiyat manipülasyonu; ve internasyonal kara para aklama.

Amerika, BitConnect‘in eski yatırımcılara ödeme yapmak için yeni yatırımcılardan gelen parayı kullandığını söylemiş oldu. 

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,901.13 0.22%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,305.71 1.05%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493068 2.34%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.448903 1.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.63 2.68%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061897 1.33%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.39 1.7%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.12 1.18%