Belarus Devlet Başkanı Yeni Kripto Dostu Kararnameyi İmzaladı - 2022

Belarus Devlet Başkanı Yeni Kripto Dostu Kararnameyi İmzaladı – 2022Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin özgür akışını resmen onaylayan bir kararnameyi imzaladı.

Lukashenko’nun basın ofisine nazaran, cumhurbaşkanı “Sanal cüzdan adreslerinin kaydı ve kripto para biriminin dolaşımı ile alakalı” başlıklı bir yönerge imzaladı.

Belarus, Kripto Dostu Konumunu Sürdürüyor
Lukashenko, Pazartesi günü “sanal cüzdan adreslerinin kaydı ve kripto para biriminin dolaşımına ait” 48 No’lu Kararnameyi imzaladı ve Belarus kripto para birimi düzenleyicisi Hi-Tech Park’a yasa dışı işlemlerde kullanılan sanal cüzdan adreslerini takip etmesi için yasal bir temel sağlamış oldu.

Bloomberg, bu yılın başlarında Belarus’un kripto para birimi düzenleyicisi Hi-Tech Park’ın Bitcoin ile ilgili gevşek mevzuatını sıkılaştırma niyetinde olmadığını bildirmişti. Hi-Tech Park’ın basın mensubu, Bloomberg’e “mevcut düzenleyici modelde kısıtlayıcı değişikliklerin şu anda öngörülmediğini” bildirdi.

Lukashenko, yatırımcıları korumak amacıyla emri imzaladı ve yayınlanmasından itibaren idame eden üç ay arasında Bakanlar Kurulu tarafınca uygulanacak.

Resmi duyuru şöyle:

“Belarus, dijital varlıklarla ilgili faaliyetleri düzenlemek için yasal alanı sürekli olarak geliştiriyor ve öteki birçok devletin aksine dijital para birimlerinin serbest dolaşımına izin veriyor. Aynı zamanda bu, durumun sürekli olarak izlenmesini ve gerekirse düzenleyici normların tamamlanmasını ve açıklığa kavuşturulmasını gerektirir. Yasaklanmış faaliyetlerin gölge finansmanları dışarıda tutmak dahil.”

Belge, Belarus Hi-Tech Park’ın illegal operasyonlarda kullanılan kripto cüzdan adreslerinin bir veritabanını oluşturması ve sürdürmesi için yasal bir çerçeve oluşturuyor. Kararname belgesi, hükümetin suçlulardan kripto para birimlerine el koyma prosedürünü ve standartlarını belirtir.

Lukashenko’nun Belarus kripto düzenleyici ekosistemindeki son adımı, ülkenin kripto para madenciliği ve ticareti de dahil olmak üzere kripto para geliştirme mevzusundaki kararlılığını güçlendiriyor. Lukashenko hükümeti Eylül 2021’de kullanılmayan elektrik altyapısını kullanarak kripto para madenciliği oluşturmaya çağırdı. Ülkenin en büyük finans kurumu olan Belarusbank daha ilkin bir kripto para ticareti işi duyuru etmişti.

Belarus, kripto para birimi kabulüne doğru aşama kaydediyor benzer biçimde görünse de, Rusya şeklinde Belarus’un en mühim ekonomik ve siyasal müttefiklerinden bazıları kripto mevzuatı açısından geride kalıyor.

Rusya’nın Ocak 2021’de kabul edilen “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” yasası, birden fazla finansal düzenleyicisi ülkede kripto para biriminin iyi mi yönetileceği konusunda aynı fikir olmadığı için hala düzenleyici belirsizliğe haiz. Rus hükümetinin geçen hafta kripto yasasını resmi olarak onaylamasına rağmen, Rusya Merkez Bankası bu yasaya karşı çıkmaya devam ediyor.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Yoyodex’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,999.11 0.59%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,302.18 2.3%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.474899 2.68%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.444512 3.36%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.60 3.85%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061019 3.45%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.28 2.74%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.53 3.02%