Avrupa Merkez Bankası, Kripto Düzenlemesinin Putin’in Sonu Olacağını Söyledi. - 2022

Avrupa Merkez Bankası, Kripto Düzenlemesinin Putin’in Sonu Olacağını Söyledi. – 2022

Raporlara göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı AB’yi kripto düzenlemelerini onaylamaya çağırdı. Rusya’ya yönelik yaptırımlar arttıkça, ulusun kriptoya dönebileceğine dair korkular devam ediyor.

Merkez Bankası Yaptırımlarının Etkinliği Nasıl Olacak?

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği’ndeki milletvekillerini kripto düzenlemesini aktarma çabalarını hızlandırmaya çağırdı. Buradaki fikir, Rusya’nın ekonomik yaptırımlardan kaçınmamasını sağlamak için kolluk kuvvetlerine, finansal kurumlara ve hatta kripto şirketlerine aktif adımlar atması için yetki vermesidir.

Lagarde, “Ne zaman bir yasak, boykot yada yasaklama mekanizması söz konusuysa, her zaman yasağı yada yasağı aşmaya çalışacak alternatif yollar vardır” dedi. Bununla beraber,

“MiCA’nın mümkün olduğunca çabuk geçmesi çok kritik önem taşıyor, bu yüzden kripto varlıklarının gerçekten düzenleyici bir çerçeveye alınabileceği bir düzenleyici çerçevemiz var” diye ekliyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına cevap olarak NATO müttefikleri, Putin’in Ukrayna’daki çabalarını yeniden düşünmesini sağlamak amacıyla enerji devine yaptırımlar uyguladı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, amacın “Rusya ekonomisini boğmak” bulunduğunu söylemiş oldu. Şu anda, AB haricinde, ABD dahil altı ülke, Rusya’ya askeri arzı, bankalarını, petrol sektörünü ve oligarkları hedef alan yaptırımlar uyguladı.

“Kripto Varlık Piyasası” anlamına gelen MiCA, kıtadaki dijital varlıklarla ilgili düzenlemelerde yargı sürmek amacıyla evvela Avrupa yasama organı tarafından 2020 yılının Eylül ayında önerildi. Tek başına duran mevzuatın belirli bölümlerinin Bitcoin yasağı olarak yanlış yorumlanabileceği endişesiyle oylama ertelendi. Sözcü Stefan Berger, “MiCA tutanağının fiili bir Bitcoin yasağı olarak yanlış yorumlanmaması benim için çok mühim” dedi.


Rusya Kriptoya Dönecek mi?

Bitcoin şeklinde kripto para birimlerinin yaptırımları baltalamak için kullanılma olasılığı hakkında spekülasyonlar arttıkça, Rusya’nın gerçekten kripto kullanıp kullanmayacağı sorusu ortaya çıkıyor ve bu durum da endişeleri beraberinde getirmiş olduğu benzer biçimde, yeni çözümler üretilmesi gerekliliğine neden oldu.

Solidus Labs’den Chen Arad, hükümetlerin kripto piyasasını tertip mevzusunda daha yetenekli hale geldiğini anlatım etti, Chainalysis’ten Caroline Malcolm, yaptırıma doğal olarak taraflara ait olduğu malum cüzdanların borsalar tarafınca kısıtlanabileceğini de kaydetti.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,901.13 0.22%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,305.71 1.05%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493068 2.34%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.448903 1.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.63 2.68%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061897 1.33%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.39 1.7%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.12 1.18%