Apple Rusya’da Ürün Satışlarını Durdurdu - 2022

Apple Rusya’da Ürün Satışlarını Durdurdu – 2022Teknoloji şirketi Apple, Rusya’daki bütün satışlarını durdurduğunu deklare etti. 

Apple yapmış olduğu açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden derin endişe duyuyoruz” dedi.

İnsani çabaları destekliyoruz, gelişmekte olan sığınmacı krizine yardım ediyoruz ve bölgedeki ekiplerimizi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” 

iPhone üreticisi Salı günü yaptığı açıklamada, satışları durdurmadan önce geçen hafta ülkenin satış kanalına ürün ihraç etmeyi bıraktığını söylemiş oldu. Ayrıca, RT News ve Sputnik News uygulamalarını Rusya dışındaki App Store‘lardan kaldırıyor. Ve Ukrayna’daki vatandaşlar için “emniyet ve tedbir önlemi” olarak trafik ve canlı vaka özelliklerini devre dışı bıraktı.

Apple, son birkaç senedir Rusya’ya özel bir çevrimiçi mağazanın yanı sıra ülkeye özel bir App Store işletiyor. Rusya’da firma, son günlerde Apple Pay hizmetini ve diğer çevrimiçi tekliflerini de sınırladı. Bir başka ikonik Amerika markası olan Nike, Salı günü “müşterilere mal teslimini garanti edemediğini” söyleyerek Rusya’daki satışlarını da durdurdu.

Apple, ekonomik çalkantı ve kur dalgalanması sebebiyle geçen sene Türkiye’de satışlarını kısa süreliğine kesmişti. Hükümetler ülkeye yaptırımlar uygularken, dünyanın dört bir tarafındaki şirketler Rusya’dan hızla çekiliyor. 

İcra Kurulu Başkanı Tim Cook geçen hafta Rusya’nın ismini vermeden “Ukrayna’daki vaziyet” hakkında endişesini dile getirdi. “Şu anda tehlikede olan ve barış isteyenlere katılan insanları düşünüyorum” diye tweet attı.

Apple’ın geçen yıl ülkede ortalama 32 milyon iPhone sattığını tahmin eden Counterpoint Research’e nazaran iPhone, Rusya akıllı telefon pazarının ortalama %15′ini oluşturuyor.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,901.13 0.22%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,305.71 1.05%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493068 2.34%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.448903 1.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.63 2.68%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061897 1.33%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.39 1.7%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.12 1.18%