Amerika Enflasyon Verileri Bu Hafta Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek? - 2022

Amerika Enflasyon Verileri Bu Hafta Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek? – 2022Kripto piyasaları esasen Rusya-Ukrayna gerilimlerinin baskısı altındayken, bu hafta ABD ‘den gelecek enflasyon verileri başka bir belirsizlik katmanı eklemeye hazırlanıyor. 

Ocak ayı Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi (PCE) bu Cuma günü açıklanacak. Verileri bu kadar önemli ve potansiyel olarak piyasada hareketli kılan şey, Federal Rezerv’in tercih edilen enflasyon göstergesi olmasıdır.

Duyarlılığın “aşırı vehamet”ya işaret etmesiyle birlikte, kuvvetli bir enflasyon okuması, Rusya-Ukrayna gerilimlerinin artması ile piyasaları daha da tedirgin edebilir.

Yükselen enflasyon bununla birlikte Fed’in ürem oranlarını yükseltmesi için daha fazla alan yaratıyor. Bu da piyasalardaki likiditeyi azaltacak ve hisse senetleri ve daha yakın zamanda kripto paralar benzer biçimde risk odaklı varlıklara yatırımı azaltacaktır.

Kripto borsalarla ahenkli hareket ediyor

2021 yılına kadar kriptolara kurumsal ilgi arttıkça, piyasa hisse senetlerine, özellikle de teknoloji hisselerine bakılırsa daha çok muamele gördü. Örneğin, Bitcoin, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksindeki yaklaşık %16’lık düşüşe kıyasla bu sene yaklaşık %18 düştü.

10 Şubat’ta, beklenenden daha güçlü bir ABD tüketici fiyat endeksi, kripto piyasasının yarım saat arasında ortalama 80 milyar dolar düştüğünü görmüş oldu. Ardından piyasa, sonraki iki gün içinde kayıplarını ikiye katladı.

Kriptonun ABD enflasyonuna tepkisi

Son oynaklık, kriptoya, bilhassa de Bitcoin‘e, enflasyona karşı potansiyel bir koruma statüsüne mal oldu. 

Bu hafta enflasyon riskleri?

PCE endeksinin Ocak ayında ortalama 40 yılın en süratli artışı olan %6 oranında büyümesi beklenmekte. Sıralı, hatta beklenenden daha güçlü bir okuma muhtemelen piyasanın hareketini değiştirir.

Kripto piyasası, bu ay Rusya‘daki endişeler sebebiyle 100 milyar dolardan fazla yitirdi. 

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,897.50 0.71%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,308.18 1.34%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486083 0.07%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.445662 2.48%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.48 3.45%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061622 2.63%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.32 2.55%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 52.91 2.22%