Altın, Bitcoin’e Karşı Gücünü Gösteriyor - 2022

Altın, Bitcoin’e Karşı Gücünü Gösteriyor – 2022Kripto piyasaları düşmeye devam ederken, altın destekli stablecoinler artan talebin ve tecim kütlesinin tadını çıkardı. Yakın tarihli bir rapor, bu artışın kısmen Ukrayna ve Rusya arasında idame eden çatışmalar nedeniyle gerçekleştiğini söylüyor.

Rusya ve Ukrayna Arasındaki Jeopolitik Belirsizlik Altın Destekli Stabilcoin Hacimlerinde Artışa Neden Oluyor

Dijital mevcudiyet veri sağlayıcısı Kaiko, Rusya ve Ukrayna arasındaki artan gerilimin yanı sıra ABD şeklinde hüküm bölgelerinde artan enflasyon endişelerinin Tether Gold (XAUT) ve PAX Gold (PAXG) gibi altın destekli sabit paraların tecim hacminde artışa niçin bulunduğunu söyleyen bir rapor yayınladı. .

21 Şubat 2022 Pazartesi günü yayınlanan tutanağa bakılırsa, belirli bölgelerdeki jeopolitik belirsizlik, kripto piyasası fiyatlarında devam eden düşüşe katkıda bulundu. Ayrıca federallerin 40 senenin en yüksek enflasyon rakamlarını yönetmek için mühim seviyede daha yüksek ürem oranları uygulama planları, likidite piyasasında artan endişelere katkıda bulundu.

Risklerini yönetmek isteyen yatırımcılar artık kademeli olarak daha azca değişken seçeneklere, doğrusu Stablecoin’lere yöneliyor. Bunlar, fiat para birimine veya menkul kıymetlere sabitlenmiş dijital paralardır. Altın veya Amerikan Doları şeklinde fizyolojik varlıkları teminat olarak kullanarak, durağan paralar genellikle piyasa kıymeti veya fiyatı açısından bir istikrar seviyesini yakalar.

Rapordan elde edilmiş verilere göre, altına sabitlenen stablecoinler yaklaşık Eylül 2021’den bu yana giderek daha popüler hale geldiğini gösteriyor. Piyasa değerine gore iki büyük stablecoin, PAX Gold (PAXG) ve Tether Gold (XAUT), merkezi borsalarda ilgili muamele hacimlerinde büyüme yaşadı.

Özellikle PAX Gold muamele rakamlarında nerede ise iki katına çıktı. Yatırımcılar olası bir piyasa çöküşüne karşı fonlarını korumaya çalıştıkça, altına olan talep de arttı. Ayrıca, Şubat 2022’nin başından bu yana altının değeri %5 arttı. Varlık sonrasında birkaç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Genel stablecoin piyasası, yatırımcılar için alternatif bir emin liman ve web3 çözümleri geliştiren blok zinciri destekli şirketler için faydalı bir vasıta olarak kendini kanıtladı. Rapordan bir alıntı şöyleki:

“Stabilcoin piyasası, büyük seviyede merkezi olmayan finans uygulamalarında, türevler için marj olarak ve merkezi spot piyasalar için para birimi olarak artan kullanımları sebebiyle 2020’den bu yana mühim ölçüde büyüdü.”

Kripto Para Piyasaları Düşüşü

Öte yandan kripto para birimleri Kasım 2021’den bu yana düşüş eğiliminde. Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 dolardan %30’dan fazla düştü. Bu raporu yazarken, dünyanın biri olan kripto parası şu anda 38.000 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum (ETH), Binance coin (BNB) ve Luna benzer biçimde diğer önde gelen sanal para birimleri de önceki zirvelerinden düştü.

Ek olarak, Bitcoin-altın payı son zamanlarda 2021 ortasından bu yana en düşük noktasına geriledi. Piyasa hissiyatının o sırada ağırlıklı olarak olumsuz olması ve Rusya-Ukrayna durumunun artmasıyla beraber, kripto piyasasının önümüzdeki hafta bir trend dönüşü yaşayıp yaşamayacağı belirsizliğini koruyor.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve NasilCoin’in görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve tecim hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 18,901.13 0.22%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,305.71 1.05%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493068 2.34%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.448903 1.38%
  • solanaSolana (SOL) $ 32.63 2.68%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.061897 1.33%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.39 1.7%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.12 1.18%