​ABD Hazine Bakanı Yellen Kripto Paralar Hakkında Açıklamada Bulundu!  - 2022

​ABD Hazine Bakanı Yellen Kripto Paralar Hakkında Açıklamada Bulundu!  – 2022ABD’li Milletvekilleri, Rusyanın Yaptırımlardan Kaçmak için Kriptoya yöneleceğini düşünüyor. Hazine Bakanı Janet Yellen bu konuda endişeli.

Rusya, Ukrayna’yı işgal ettikten sonrasında sert yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Milletvekilleri, Rusların yaptırımlardan kaçmak için kriptoyu kullanabileceğinden endişe ediyor. Ancak bazıları, kripto paranın hala büyük bir risk oluşturamayacak kadar minik bulunduğunu söylüyor. Amerika Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto paralara yönelip yönelmediğini nasıl anlayacağı konusunda açıklamalar yapmış oldu.

“Kripto para birimi ağları Rusya’nın yaptırımlarından kaçınmasına yardımcı olursa, kara para aklamaya karşı savaşım ve yaptırımlara doğal olacaktır. Rusya’nın yaptırımlardan kaçması için kripto paralar çözüm olmamalı, buna izin vermemeliyiz.”

ABD Senatörleri Elizabeth Warren, Sherrod Brown, Mark Warner, Jack Reed ve New York Valisi Kathy Hochul, Çarşamba akşamı bitirdikleri ayrı açıklamalarda bu endişeyi dile getirdiler. Senatörler, Hazine Bakanı Janet Yellen’a, departmanının bu tür bir kullanması azaltmak için hangi adımları atacağını soran bir mektup gönderirken, Hochul, New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) kripto analitik araçlarıyla sözleşme yapma çabalarını hızlandıracağını duyurdu.

“Kripto para endüstrisi Rusya için yaptırımlardan kaçabilecekleri bir yer değil.”

Senatörler mektuplarında, “suçluların, devletlerin dijital varlıkları ve alternatif ödeme platformlarını sınır ötesi işlemleri hain amaçlarla gizlemek için yeni bir araç olarak kullanabileceğine dair endişelerini ifade etmek” istediklerini söyledi.

Son olarak mektupta, “Rusya’nın, Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Biden yönetimi ve yabancı hükümetlerden yüz yüze kalmış olduğu geniş yeni yaptırımları atlatmak için kripto para birimleri kullanabileceğine dair artan endişeler var” ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto kullanma konusunda herhangi bir gerçek planı olup olmadığı açık değil. Hukuk firması Seward & Kissel’in avukatı Andrew Jacobson, geçen hafta, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için merkezi olmayan dijital varlıklara yönelmesini pek olası görmediğini söylemişti. Merkez bankası tarafınca verilen bir dijital para biriminin de yaptırımları aşması pek mümkün görünmüyor.

 “Venezuela bunu meydana getirmeye çalıştı, Venezuela kendi tokenini çıkardı [ve] bu token büyük ölçüde ABD yaptırımları sebebiyle başarısız oldu.”

Senatörler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ve Rus bankalarının ABD, AB ve öteki bazı ülkeler tarafından kendilerine uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimleri kullanabileceğini öne devam eden bir New York Times makalesine direkt atıfta bulunmuş oldu. Rus merkez bankasının varlıklarına el koyuluyor. Ayrıca Rusya’nın en büyük bankalarından birkaçının küresel finansal sisteme erişmesi engellendi.

İlgili içeriğimizi beğendiyseniz yorumunuzu esirgememenizi rica ederiz 🙂

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 20,023.00 1.42%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,355.83 1.23%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.486363 1.52%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.428307 1.63%
  • solanaSolana (SOL) $ 33.55 2.15%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.063414 2.42%
  • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 17.10 2.46%
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 53.43 2.43%